GLOSA / Mnozí z nás si ještě pamatují pofiderní postavičky domovních důvěrníků, kteří bedlivým okem a uchem sledovali, co se kde v domě šustne, aby to ještě zatepla mohli napráskat příslušným orgánům.
Podobné bizarní figurky nejsou a nebyly naší výsadou, měly svůj dávný předobraz v Rusku, tedy tehdy Sovětském svazu – „zemi, kde zítra již znamená včera“, jak napsal Julek Fučík o zemi, kde ve skutečnosti „již včera snědli to, co měli mít na zítra“. Potomci těchto práskačů v Putinově říši žijí evidentně dál.
Jinak by se nemohlo stát to, o čem se nyní diskutuje na tamních, ale i ukrajinských sociálních sítích. Jedna z uvědomělých podporovatelek „speciální vojenské operace“ totiž sdílela video, v němž se rozčilovala, jak je možné, že se v Moskvě na Skobělevského ulici prodává ukrajinské zboží.
„Tady jsem objevila… Oblečení, které se prodává z Ukrajiny. Na jakém základě to je? Je to prostě nehorázné. Opravdu žádám, aby se to řešilo,“ naléhala zástupkyně „rozhořčených vlastenců“.
Jenže ona uvědomělá soudružka patrně neumí číst latinku a ve škole při hodinách zeměpisu na rozdíl od hodin propagandy nedávala pozor. Takže neví, že firma Larson & Co, která bundu vyrobila, pochází ze Švédska, které má shodou okolností stejné státní barvy jako nenáviděná Ukrajina. Jen vlajka je jiná – a i ta je na předmětné bundě, hned nad cedulkou s cenou, nad níž se lidová udavačka pohoršuje, jasně vidět.
Připomíná to více než rok starý případ, kdy byl ve Volchově nedaleko Leningradu zadržen mladík, který držel v ruce modrožlutou vlajku. Tehdy tamní paranoidní práskači usoudili, že jde o proukrajinskou provokaci. Jen jim jaksi nedošlo, že vlajka jejich vlastních vzdušných a kosmických sil Ruské federace, k nimž patřil i onen zadržený mladík, z kombinace modré a žluté vychází.
Inu, tam, kde vládne paranoia, to zdravý rozum nemá opravdu lehké.