
Generál Christopher Cavoli (vpravo) s tehdejším ministrem obrany Ashtonem Carterem ve výcvikovém prostoru Grafenwöhr v Německu v červnu 2015 FOTO: 7th Army Joint Multinational Training Command from Grafenwoehr, Germany, wikimeda, CC BY 2.0
FOTO: 7th Army Joint Multinational Training Command from Grafenwoehr, Germany, wikimeda, CC BY 2.0


Situace v Belgorodské oblasti na západě Ruska, kam se před dvěma týdny pokusily proniknout ukrajinské jednotky, je pod kontrolou. Podle ruské státní agentury RIA Novosti to řekl čečenský velitel Apti Alaudinov. Naopak podle amerického generála, velícího silám Severoatlantické aliance a americkým silám v Evropě, ukrajinské jednotky stále ovládají „značnou část“ ruského území a také posílily své obranné pozice.
Generál Christopher Cavoli je první vojenský představitel, který potvrdil průnik ukrajinských sil do Belgorodské oblasti, napsal server Politico. Ukrajina podle generálova názoru, vyjádřeného v Kongresu USA, není nevyhnutelně odsouzena k porážce ve válce proti Rusku.
„V ruské Kurské oblasti stále působí velká síla držící sice zmenšený, ale stále značný kus země . A drží se na velmi dobrém obranném terénu jižně odtud v Belgorodu,“ řekl podle serveru Politico Cavoli. „Ukrajinci před pár týdny zatlačili menší protiofenzívu zpět do Ruska. Takže v této oblasti se to stále přelévá ze strany na stranu,“ poznamenal generál.
Zatímco se ukrajinské síly snaží udržet zbytek území v ruské Kurské oblasti, pokusily se podle ruských válečných blogerů o průlom do sousední Belgorodské oblasti, připomíná agentura Reuters. Alaudinov, velitel čečenských zvláštních sil, řekl, že ruské jednotky v Belgorodské oblasti „čistí území“ od ukrajinských sil.
„Všeobecně je naše situace celkem dobrá,“ citovala ho RIA Novosti. Tvrdí, že „nepřítel se neunavil a vhazuje (na bojiště) další a další maso, i když každý den vidí, že má strašné ztráty a žádných výsledků nedosáhne“. Reuters podotýká, že informace poskytnuté Alaudinovem nelze nezávisle ověřit.
Boje stále pokračují
Podle prokremelského telegramového kanálu Dva majora, který má 1,2 milionu sledujících, boje pokračují kolem u Demidovky a Popovky, což jsou vesnice v bezprostřední blízkosti hranic s Ukrajinou. Ukrajinské síly podle něho útočí také na čtyři další města u hranic.
Gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov informoval, že Ukrajinci útočili na čtyři obce v regionu. V Šebekinu jeden muž utrpěl zranění, když na parkovišti explodoval dron.
Ukrajinské síly stále ovládají „značnou část“ Kurské oblasti, navzdory tlaku Kremlu vypudit je odtud, a nově pronikly při menší protiofenzívě do Belgorodské oblasti, takže rozšířily svou přítomnost na ruském území na dalším úseku fronty, uvedl generál Cavoli, velící americkým silám v Evropě, při slyšení v Kongresu,. „V Kurské oblasti (Ukrajinci) drží značný – sice zmenšený, ale značný – kus země. A drží se v Belgorodské oblasti na území jižně od Belgorodu, které lze velmi dobře bránit,“ řekl.
Ohledně obecného zhodnocení situace na bojišti americký generál uvedl, že ukrajinská armáda je nyní v silných obranných pozicích a zlepšuje svou schopnost rekrutovat a vycvičit nové vojáky, aby tyto pozice posílila, zatímco Rusy trápí zmenšující se počet obrněné techniky i vojáků. Připustil, že je stále těžké představit si, že by Ukrajinci dokázali vyhnat Rusy „z každého čtverečního centimetru“ svého území, „ale stejně těžké je představit si, že by se Ukrajina zhroutila a prohrála tento konflikt“.
„Nemyslím si, že ukrajinská porážka je nevyhnutelná. Jsou (Ukrajinci) v mnohem lepším postavení, než byli,“ řekl. „Snaží se vyhrát. Chtějí začít tím, že zajistí, aby Rusko nevyhrálo,“ dodal.
Ani Cavoli, ani ukrajinská armáda neuvedli, jak velký kus ruského území ukrajinské jednotky dosud ovládají v Kurské oblasti, ale podle ukrajinského projektu DeepState Ukrajinci dosud drží asi 140 ze 1300 kilometrů čtverečních, které v západoruském regionu dobyly při překvapivém útoku na počátku loňského srpna. Minulý měsíc ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že ukrajinská armáda podniká aktivní opatření na hranicích s Ruskem, aby zabránila v Moskvě spustit rozsáhlý úrok na Charkovskou a Sumskou oblast na severovýchodě země, připomnělo Politico.