Zpřísněné ukrajinské sankce vůči ruské ropné společnosti Lukoil mají stát za přerušením dodávek ruské ropy prostřednictvím jižní větve ropovodu Družba do Maďarska. Lukoil má přitom do země posílat 4 miliony tun ropy ročně. Maďarsko díky výjimce z evropských sankcí čerpá z Ruska více než polovinu své roční spotřeby ropy.
Maďarsko a Rusko pracují na obnovení dodávek ropy (společnosti) Lukoil PJSC poté, co Ukrajina v červnu zpřísnila sankce proti této firmě, a tím jí de facto zakázala využívat Ukrajinu jako tranzitní zemi pro své produkty, informovala agentura Bloomberg. O situaci nemilé pro obě zmíněné země proto spolu jednali ministři zahraničí Maďarska a Ruska, Peter Szijjártó a Sergej Lavrov.
Zpřísnění podle maďarského ministra zastavilo dodávky ropy zmíněné společnosti skrze jižní větev ropovodu Družba, jímž do Maďarska, které je na dodávkách ruské ropy dosud značně závislé, proudily čtyři miliony tun ropy ročně. Jedná se přitom o více než polovinu roční spotřeby země, která se podle dostupných informací pohybuje okolo 7,8 milionu tun ropy ročně.
Nezávislý ruský deník The Moscow Times připomíná, že země dosáhla výjimky z ropného embarga, které Evropská unie uvalila na ruskou ropu po vypuknutí plnohodnotné války na Ukrajině. Maďarsko tak na začátku letošního roku dováželo surovinu za 184 milionů eur měsíčně a bylo největším odběratelem ruské ropy v Evropě. Prostřednictvím ropovodu Družba nakupují ruskou ropu i dvě další země, které dostaly výjimku. Jedná se o Slovensko (149 milionů eur) a Českou republiku (104 milionů eur).
Podle informací zveřejněných českým ministerstvem průmyslu a obchodu se v roce 2023 do ČR dovezla ropa v celkovém množství 7,4 milionu tun. Z tohoto množství bylo 58 % ropy dovezeno z Ruska. „Doprava ropy do ČR byla realizována ropovody Družba (58,0 %) a IKL (42,0 %),“ píše ministerstvo.