
Ruský prezident Vladimir Putin FOTO: Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0
FOTO: Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

KOMENTÁŘ / Ruská federace zvažuje možnost, že začne nakupovat zemní plyn na západních trzích. Donutila ji k tomu situace, kdy se po ukončení dodávek přes ukrajinské území z důvodu její agrese ocitl zcela bez této klíčové suroviny jí podporovaný region na východě Moldavska, Podněstří. Vzhledem k tomu, že část plynu, s nímž se na Západě obchoduje, je nadále dodávána Moskvou, je možné, že Rusové budou nakonec prostřednictvím západních trhů nakupovat svůj vlastní plyn, aby ho mohli dodat západní cestou svým vlastním spojencům.
Kvůli probíhající válce Ukrajina neprodloužila smlouvu ruskému Gazpromu na dodávky plynu přes své území. Slovenský premiér Robert Fico kolem toho sice ztropil povyk, který ho zesměšnil na evropské scéně, jeho země se ale v úzkých neocitla a plynu má dost.
Podstatně horší situace panuje v proruském separatistickém regionu Moldavska jménem Podněstří, který se neoficiálně odtrhl již na přelomu 90. let minulého století a od té doby se coby trojský kůň Moskvy těšil nadstandardní podpoře, včetně bezplatného zemního plynu.
Podněstří po odstavení dodávek přes Ukrajinu odmítlo pomoc z Moldavska, a tak se ocitlo de facto zcela odříznuto. Průmysl se zastavil, dodávky tepla do domácností uprostřed zimy zkolabovaly. Jeho vedení volá o pomoc a Rusko nyní hledá možnost, jak svého chráněnce zachránit.
Oficiální ruský list Kommersant informoval už ve čtvrtek, že bylo nalezeno možné řešení. Tím by se mohly stát ruské nákupy plynu na evropském spotovém trhu pomocí zprostředkovatelské společnosti. Náklady by platili Rusové a miliony metrů krychlových nyní již ruského zemního plynu by tak konečně mohly proudit do separatistického regionu, aniž by separatisté a jejich velký bratr ztratili tvář.
Na evropských trzích se prodává plyn pocházející z mnoha zemí. Jednou z nich je i Rusko. To například ve třetím kvartálu minulého roku dodávalo do Evropy podle Eurostatu 20 procent veškerého kapalného plynu LNG. Je tedy možné, že aby Rusové neztratili před svými pobratimy v Podněstří tvář, budou muset od Západu za tržní ceny kupovat plyn, který sami vytěžili.
I to je jeden z dopadů jejich války na Ukrajině, byť asi jiný, než Rusové původně plánovali. Jde o jeden z těch, které ukazují, že Putin nejen nebyl a není připraven na dlouhodobý konflikt, ale zejména Rusko není připraveno na jeho dlouhodobé následky.
I kdyby totiž koneckonců nyní Rusové nakoupili v Evropě plyn pocházející z Norska nebo z USA, pro zemi disponující největšími prokázanými zásobami této suroviny na světě představuje už pouhý fakt, že ho bude muset nakupovat jinde, aby ho mohla dodat svým spojencům, nesporné ponížení.
Vzpurnost a nečekaná odolnost Ukrajinců spolu s pomalu, ale jistě rostoucím tlakem Západu servírují Rusku jednu hořkou pilulku za druhou. Uvidíme, jak dlouho se ještě ruský režim vydrží tvářit, že se v podstatě nic až tak hrozného neděje.