Okolo pěti tisíc vězňů vyjádřilo své přání bojovat proti ruským okupantům výměnou za podmínečné propuštění. Více než šest stovek z nich už podstupuje vojenský výcvik. Mají tvořit separátní útočné jednotky s tím, že rozhodnutí o jejich začlenění do běžného vojska bude přijato později.
Na Ukrajině se má nacházet až dvacet tisíc vězňů v odvodovém věku, kteří splňují podmínky možného podmínečného propuštění výměnou za účast v bojových operacích proti ruské armádě. Asi čtvrtina z nich pak již měla s takovýmto nasazením souhlasit, píše web The New Voice of Ukraine.
Podle tamního ministra spravedlnosti Denyse Maljusky však nebudou začleněni do stávajících bojových jednotek, ale budou vytvářet jednotky vlastní, zaměřené především na útočné operace proti ruským silám.
„Jsou to monolitní jednotky bez směšování s dalším vojenským personálem,“ řekl Maljuska. „Nejsem si zcela jistý, že jde o nejlepší možnost, ale armáda na to má kompetentnější názor,“ podotkl s tím, že vězni zatím nebyli přímo zapojeni do bojových operací. „Zatím jsme nedosáhli bodu přímého vojenského zapojení. Probíhají přípravy a situace se později může změnit, v závislosti na tom, zda bude rozhodnutí o míchání či nemíchání přehodnoceno,“ dodal ministr.
Maljuska rovněž upřesnil, že do armády již nastoupilo 613 vězňů a jejich výcvik probíhá. Odsouzenci, kteří dobrovolně nastupují do řad ukrajinské armády, přitom mají primárně sloužit v útočných jednotkách.
Jak již deník FORUM 24 informoval, o podmínečné propuštění výměnou za boj proti ruským okupantům požádaly na Ukrajině již tisíce vězňů, ne všichni ale mají naději na úspěch. Zákon stanoví, že účast v armádě nepřichází v úvahu, pokud byli odsouzeni za úkladnou vraždu, sexuální násilí, obchod s drogami, za zločiny proti národní bezpečnosti či za korupci.
Podle zástupkyně ministra spravedlnosti Oleny Vysocké se aktuálně o službu v ukrajinském vojsku uchází bezmála pět tisíc odsouzených. Pro zapojení vězňů do řádných jednotek ukrajinské armády měl být nutný souhlas velení dotyčné jednotky.