„Přimět Ukrajinu k jednání je jednou z Putinových hybridních strategií,“ říká rusko-ukrajinský právník Ilja Novikov v pořadu „Nádech výdech“ na kanálu Khodorkovsky Live. Vysvětluje, proč by příměří bylo pro Ukrajinu smrtící a co by mohlo zvrátit průběh války.
„Zaprvé, Rusko bude vyjednávat, pokud bude stát zády ke zdi. Barometr, kde šipka ukazuje, zda Rusko chce, nebo nechce vyjednávat, se celé ty více než dva roky měnil podle toho, jak se Rusku dařilo na frontě. Zadruhé, pokud tento signál západní partneři Ukrajiny skutečně takto pochopí, bylo by to velmi dobře. Bez legrace. Protože nutit Ukrajinu k jednání je jednou z Putinových hybridních strategií. Současně válčí a současně spoléhá na své přímé agenty a na užitečné idioty, kteří jsou ochotni být pro mír v jakémkoli výchozím bodě,“ říká Novikov.
Lidé tohoto druhu jsou podle něj pro mír s Hamásem a pro mír s Putinem, protože ten, kdo je pro mír, působí dojmem, že má vždycky pravdu. Nezáleží na tom, jestli je mír, nebo jestli to nahrává teroristům. „Prostě jste vždycky pro mír, a proto jste vždycky dobří.“
„Není pochyb o tom, že pokud bude nakreslena nějaká demarkační linie, jejíž dodržování bude nějakým způsobem záviset na Rusku, tak v první vhodný okamžik, spíše dříve než později, spíše za měsíce než za roky, Rusko řekne: Aha, Ukrajina porušila příměří, to je ono, musíme jít dál na Kyjev a možná na Lvov, Ukrajina si za to může sama, my jsme vždycky byli pro mír, ale vidíte, jak jsou lidé zlí, jak s nimi můžeme jednat!“ líčí Novikov další pravděpodbný vývoj a zároveň říká, že tohle si na Západě naštěstí lidé už uvědomují, protože mají celé roky zkušeností, jak se Putin v minulosti choval.
Příměří je pro Ukrajinu nebezpečné, protože by to znamenalo posílení Ruska před dalším kolem bojů.
„Problém není v tom, že bychom se chtěli dohodnout nebo nedohodnout. Chápeme, že nás chtějí zničit. Uvědomujeme si, že ano, bylo by velmi dobré, kdybychom tuto pauzu využili, nějakým způsobem něco zmrazili a využili ji efektivněji než Putin k přípravě na nevyhnutelné druhé kolo. Ale uvědomujeme si, že to není možné. Že pokud bude pauza, Putin ji využije lépe než my. Protože pomoc Ukrajině se sníží, okamžitě budou Putinovi přátelé hrát rozmrazení sankcí proti Rusku. Rusko podepsalo nějaký mír, proč teď potřebujeme sankce? (…) Už to není agresorský stát, ale rovnocenný partner. A tváří v tvář tomuto pochopení prostě není kam ustupovat.“
Pokud by se dojednalo nějaké příměří, „pak to dramaticky zvyšuje pravděpodobnost, že nakonec budeme všichni zabiti, a kdo nebude zabit, bude prostě zotročen, buď bude sloužit v ruské armádě, nebo bude sedět v ruském vězení“, popisuje následky „příměří“ právník. Ukrajinci tedy jednají z prostého instinktu přežití. Bylo by hezké mít nějaké příměří a nějak si vydechnout, ale ta možnost Ukrajincům nebude dána.
Podle Novikova nemá smysl spoléhat se na to, že Putin třeba zemře nebo ho někdo svrhne. To by nejspíš znamenalo změnu ve válce, ale bylo by iluzorní se o něco takového opírat. Důležité jsou dodávky západních zbraní a aby nebyly opožděné. Zdržení pomoci kvůli sporům v americkém kongresu stálo Ukrajinu lidské životy a ztrátu dalších území.
Ilja Novikov také komentuje prohlášení francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, že by se francouzští vojáci mohli v nějaké aspoň pomocné roli objevit na Ukrajině. Evropští státníci se k tomu hned postavili odmítavě. To ale není důležité, říká Novikov.
„Je dobře, že se konverzace posouvá tímto směrem. Protože, jestli si vzpomínáte, na začátku války byla obrovská otázka, zda má Evropa právo poslat na Ukrajinu alespoň přilby, zda to nebude porušení přísné neutrality. Jestliže se teď už diskutuje (o vyslání vojáků), i když si tam většina lidí myslí, že ne, že to nejde, a někteří si myslí, že to jde, tak je to trend správným směrem.“
Nakonec Novikov rozebírá slovo „eskalace“.
„To je oblíbené slovo Putinových užitečných idiotů: Nesmíme připustit eskalaci. A tou neeskalací je myšleno, když jsou zabíjeni Ukrajinci, to je v pořádku, to je na denním pořádku. Když na Ukrajinu létají ruské rakety, to není eskalace. Je to smutné, smutné, ale co se dá dělat. Ale když nějaká německá raketa vletí do Ruska, ano, to je eskalace a je třeba se jí za každou cenu vyhnout, protože je to špatné. Ukrajina eskalaci rozhodně potřebuje. Nechci, aby to vyznělo jako šok. Je to zcela zřejmé. To není eskalace, to je situace, kterou teď máme. Je to opotřebovávací válka, přičemž Rusko má více zdrojů než my. A eskalace znamená změnu situace.“
Takové eskalaci by podle něj pomohlo aspoň nějaké zapojení západních vojáků.
„Pokud Macron řekne: Dobře, Itálie nechce, fajn, ale pošleme tam naši armádu sami. To už může stačit k tomu, aby byl proces vtažen do takových kolejí, kde se situace pro Rusko dramaticky změní. Nemusí to být třeba francouzská cizinecká legie někde v zákopech u Doněcka. Mohou to být francouzská letadla, která budou mít základnu někde v Polsku nebo v Litvě a která budou létat, sestřelovat ruská bojová letadla. Nebo alespoň sestřelovat ruské rakety, což by byla velká pomoc. Ale stojí za to začít, stojí za to udělat první krok, jak se to bude vyvíjet v dobrém pro nás, respektive ve zlém pro Rusko,“ říká na závěr rusko-ukrajinský právník Ilja Novikov.