Na dosud poměrně promarněnou příležitost v podobě konceptu ukrajinských „cizineckých legií“ upozornil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR generál Jiří Šedivý. Jak konstatoval, dosavadní koncept mezinárodní legie v řadách ukrajinské armády patrně nedosáhl optimální efektivity. Jako východisko vidí projekt samostatné ukrajinské „cizinecké“ brigády, který ale dosud při prvním pokusu v Polsku nedosáhl potřebné dynamiky náboru.
Ve svém nedávném rozhovoru, který generál Šedivý poskytl portálu CZ Defence, hovořil bývalý velitel české armády o tom, že myšlenka na vytvoření jednotek složených z dobrovolníků ochotných bojovat na Ukrajině je rozhodně příležitostí, jak Ukrajinu, která se již bezmála tři roky brání ruské vojenské agresi, podpořit.
„Když začala ruská agrese, tak se vytvořila tzv. cizinecká legie. Ukrajina podle Zelenského měla asi 20 tisíc takových vojáků. Kolik cizinců ale dnes bojuje na Ukrajině? Nebylo to už tehdy přehnané číslo? Dnes se mluví o tom, že jich tam je maximálně tak 1500 a nejde o kompaktní jednotku, ale jsou rozmístěni v různých útvarech,“ upozornil Šedivý s odkazem na vojáky ukrajinské Mezinárodní legie, v jejichž řadách sloužili a slouží i Češi.
Celkový přístup Západu k tvoření nových cizineckých jednotek považuje Šedivý za promarněnou příležitost. „Snahy tu zpočátku byly, ale nedovedli jsme to celé uchopit správně a hned zpočátku říci: ,Poslouchejte, to nejsou vojáci z NATO, ale dobrovolníci v cizinecké legii.‘ Francie má zkušenosti s cizineckou legií, tak mohli říci: ,Pojďme postavit cizineckou legii Ukrajiny‘,“ upozornil generál.
Zároveň připomněl polské snahy kompletně zbudovat, vycvičit a vyzbrojit jednotku tvořenou Ukrajinci na svém území, což je ale projekt, který navzdory nadějným očekáváním narazil na zádrhele. Šedivý ho nicméně pokládá za slibný. „Současné slibné informace přichází z Polska, že se do tohoto projektu přihlásilo asi 700 Ukrajinců a v Polsku zahájili výcvik. Je to ale málo vojáků a předpokládaný výcvik v délce 35 dnů je velmi krátký,“ varoval Šedivý.
„Pokud jako Západ nechceme posílat regulérní vlastní vojska na Ukrajinu, tak vytvořme podmínky, aby dobrovolníci, kteří chtějí jít bojovat, měli co nejmenší omezení,“ vyzval.
Západ by se měl víc snažit
Deník FORUM 24 se následně obrátil na generála Šedivého s prosbou, zda by mohl toto téma rozvést. „Můj názor je, kdyby se tomuto věnovalo NATO, nebo některý stát EU (nečlen NATO), mohl se vytvořit vcelku dobrý sbor v hodnotě jedné až dvou brigád v podobě bojové skupiny. I kdyby to byla jen jedna dobře vycvičená brigáda, dobře vyzbrojená, mohla by mít nejméně na jednom operačním směru poměrně velký význam. Ale musela by být zasazena jako celek a ne rozčleněna na menší části,“ odpověděl deníku na tuto otázku Šedivý.
Jak řekl, v prvních měsících ruské agrese prezident Zelenskyj mluvil o známé ukrajinské Mezinárodní legii s potenciálem 16 tisíc vojáků-dobrovolníků a krátce poté vystoupil tehdejší ministr zahraničí Ukrajiny Dmytro Kuleba s tím, že se Ukrajině v začátcích plnohodnotné války přihlásilo na dvacet tisíc zahraničních bojovníků, což je číslo, které Šedivý sice pokládá za nepravděpodobné, ale možné.
„Údajně to byli dobrovolníci z 52 zemí. Tato legie dnes nemá ani zdaleka tolik vojáků a řada těch, kteří se přihlásili, si stěžovala na nekoncepčnost,“ konstatoval generál.
Domnívá se ovšem, že nově vytvořená ukrajinská „cizinecká legie“ by nemohla nahradit potřebnou sílu ukrajinské armády. „A to ani v případě, kdy by byla nasazena na jednom operačním směru,“ připomněl generál Šedivý s tím, že součástí tohoto projektu by musel být průběžný nábor k zajištění rotací, k náhradě ztrát a těch, kteří by po splnění úkolů z „Legie“ odešli.
Polský projekt zřejmě stagnuje
Šedivý rovněž zmínil, že podobný projekt byl podle dostupných zpráv již zahájen v Polsku.
Polsko oznámilo plán na zformování zahraniční legie na počátku července letošního roku. Ukrajinští dobrovolníci z řad mužů žijících mimo území Ukrajiny měli být kompletně vycvičeni a vyzbrojeni polskou armádou a následně vysláni na půlroční nasazení do války na Ukrajině.
Nicméně původní optimistická očekávání tamního ministra obrany Radosława Sikorskiho se nepodařilo naplnit. V polovině listopadu oznámila ukrajinská agentura Ukrinform, že do služeb této nové „cizinecké legie“ se dosud přihlásilo jen asi 600 mužů.
Původní Mezinárodní legie funguje na Ukrajině de facto od počátku plnohodnotné války. V jejích řadách bojovali a bojují i čeští občané. Další podrobnosti můžete nalézt například zde.