Ukrajina jako nejsilněji zaminovaná země postrádá sapéry a vybavení k vyčištění frontových linií od nastražených min, přičemž hustota by měla odpovídat pěti minám na metr čtvereční. Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov o tom hovořil v rozhovoru pro deník The Guardian, ve kterém apeloval na spojence, aby pomohli s odminováním země.
Ukrajinská armáda trpí kritickým nedostatkem mužů a vybavení schopných vyčistit frontové linie od min, řekl Oleksij Reznikov, ministr obrany Ukrajiny, v souvislosti s těžkými ztrátami v ženijních brigádách. Zároveň apeloval na spojence a jejich pomoc s odminováním. Podle něj je kriticky důležité, aby rozšířili a urychlili odminovací výcvik, který již některé státy poskytují.
V ukrajinských ozbrojených silách totiž podle slov ministra aktuální počet kvalifikovaných sapérů, odminovacích jednotek, ani zdaleka nestačí k tomu, aby bylo možné se s ruskou obranou na frontě dlouhé 1000 kilometrů vypořádat. Některé miny byly položeny ukrajinskými silami na ochranu vlastních obranných linií, ale drtivá většina je nepřítelova. Ruská armáda se rozhodla ukrajinskou frontu takto zahltit, aby zmařila probíhající protiofenzívu, a vojáci nyní nalézají až pět min na každém metru čtverečním.
„Dnes je Ukrajina nejvíce zaminovanou zemí na světě. Stovky kilometrů minových polí, miliony výbušných zařízení, v některých částech frontové linie až pět min na metr čtvereční,“ popsal Reznikov s tím, že ruská minová pole jsou pro ukrajinské vojáky vážnou, ale nikoli nepřekonatelnou překážkou.
Ministerstvo obrany Ukrajiny tedy navrhuje, aby spojenci jako například Japonsko, které v rámci vojenské pomoci napadené zemi odmítá poskytovat „smrtící“ zbraně, nabídli podporu právě ve formě vybavení a zařízení na odminování a výcvik.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si již dříve stěžoval, že Ruské federaci umožnilo položit miliony min čekání na západní dodávky zbraní od spojenců a s tím související odklad začátku letošní protiofenzívy. Před jejím začátkem měla Ukrajina pět ženijních praporů rozdělených do 200 brigád, z nichž měla každá 30 členů. Podle aktuálních svědectví z fronty jsou nyní počty aktivních odminovačů výrazně nižší, přičemž zabíjení sapérů je prý mezi ruskými silami velice ceněno.