Zákon o demobilizaci branců, kterým byla v průběhu války na Ukrajině prodloužena jejich vojenská služba, schválil ukrajinský parlament. Zákon definuje podmínky, které budou platit pro tento proces i pro demobilizované, a dává prezidentu Ukrajiny pravomoc rozhodnout o konkrétních lhůtách a termínech jejich propuštění do civilu. Zároveň stanoví ochrannou roční lhůtu, během které nesmí být znovu povoláni do armády.
Ukrajinský parlament schválil v pátek zákon umožňující propuštění branců po uplynutí doby jejich vojenské služby bez ohledu na to, že v zemi nadále trvá stanné právo, informuje Ukrajinská pravda. Vojákům ponechává právo si smlouvu s ukrajinskou armádou prodloužit, nicméně, pokud tak neučiní, mají být demobilizováni.
Pravomoc rozhodnout o jejich propuštění z aktivní služby má ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který je podle webu TSN nyní oprávněn vydat dekret s konkrétními podmínkami ukončení jejich služby v řadách armády. Propuštění branci, jejichž služba byla v rámci stanného práva a válečného konfliktu s Ruskem prodloužena nad rámec původně požadované lhůty, budou rovněž 12 měsíců chráněni před případným dalším odvodem.
Zákon je přelomový v tom, že po dvou letech plnohodnotné války dává zmíněným ukrajinským obráncům naději, že pokud o to budou stát, budou mít možnost být demobilizováni a nebudou muset strávit celou válku v zákopech. Konkrétní parametry, zejména dobu, kterou v té době budou muset mít odslouženou, ale nespecifikuje, takže konečné slovo ohledně toho, kdy budou propuštění, dávají právě Zelenskému.
Vedle zákona o demobilizaci pustil ukrajinský parlament do druhého čtení zákon o úpravě podmínek mobilizační vlny nové, která by pokryla potřeby armády a umožnila jednotkám, vyčerpaným dvěma roky bojů, rotaci a doplnění stavů. Podle ukrajinských zdrojů poslanci podali až 1400 pozměňovacích návrhů, které nyní budou muset být projednány.
Některé z prvků, které by do zákona mohly být zařazeny, jsou poměrně radikální. Jde například o možnost nahradit svou válečnou službou placením zvýšených daní, sankce za vyhýbání se vojenské službě, například v podobě soudního omezení práv k nakládání s vlastním majetkem, a další body, jež patrně mezi ukrajinskými zákonodárci povedou ještě k celé řadě debat.