
Ruská ponorka Rostov na Donu. FOTO: commons.wikimedia.org/CC A 4.0/Ministerstvo obrany Ruské federace.
FOTO: commons.wikimedia.org/CC A 4.0/Ministerstvo obrany Ruské federace.

Ukrajina tvrdí, že provedla úspěšnou operaci na okupovaném Krymu, při níž se zaměřila na již dříve poškozenou ruskou ponorku Rostov-na-Donu a systém protivzdušné obrany S-400. Ponorku potopila v Sevastopolu a poškodila čtyři odpalovací zařízení S-400. Zprávu ukrajinské armády cituje web Euromaidanpress.
Podle zprávy Generálního štábu ozbrojených sil Ukrajiny z 3. srpna provedly ukrajinské obranné síly úspěšnou operaci proti ruským vojenským prostředkům na okupovaném Krymu.
„Koordinovaný útok byl zaměřen na ruskou ponorku a systém protivzdušné obrany S-400. Ponorka Rostov-na-Donu (B-237), která je součástí ruské Černomořské flotily, byla podle zprávy zasažena v přístavu Sevastopol a následně se potopila na místě. Plavidlo v hodnotě 300 milionů dolarů bylo jednou ze čtyř ponorek třídy Kilo schopných odpalovat rakety Kalibr. Zpráva neuvádí datum útoku. Neoficiální zdroje a ruské úřady však tvrdí, že Ukrajina včera (2. srpna) zaútočila na okupovaný Krym a použila rakety ATACMS dodané USA,“ píše web.
Podle generálního štábu byla poškozena čtyři odpalovací zařízení systému protivzdušné obrany S-400 Triumf. Ponorka Rostov-na-Donu, která byla uvedená do provozu v prosinci roku 2014, již dříve utrpěla značné škody při ukrajinském raketovém útoku provedeném 13. září 2023. Před tímto posledním úderem procházela opravami a testováním ve vodách sevastopolského přístavu.
Ukrajinské síly se snaží eliminovat ruskou protivzdušnou obranu a ničit ruské námořní prostředky. Odhaduje se, že od ruské invaze započaté v únoru 2022 Ukrajina zničila třetinu až polovinu ruské Černomořské flotily. Používá k tomu námořní drony a rakety. Černomořská flotila byla nucena kvůli ukrajinským úderům přesunout většinu svých bojeschopných válečných lodí pryč z okupovaného Krymu.
Rusko přišlo i o vlajkovou loď Černomořské flotily – raketový křižník Moskva, která byla potopena v dubnu 2022 po zásahu ukrajinskou protilodní střelou Neptun. Kreml tvrdí, že se potopila v rozbouřeném moři po explozi a požáru munice na palubě. Šlo o největší ruskou/sovětskou válečnou loď potopenou od druhé světové války.
Ukrajině, která v podstatě neměla a nemá námořnictvo srovnatelné s ruským, se povedlo Rusy na moři zatlačit. Význam to má především pro ukrajinský námořní obchod, který už se nemusí ohlížet na nějaké zprostředkované „obilné dohody s Ruskem“.