![Při zkouškách na střelnici Ministerstva obrany Hebrides se systému DragonFire (LDEW) podařilo poprvé ve Velké Británii odpálit vysoce výkonnou laserovou zbraň proti vzdušným cílům.](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/839733/laser_DragonFire-1440x810-c.jpg)
Při zkouškách na střelnici Ministerstva obrany Hebrides se systému DragonFire (LDEW) podařilo poprvé ve Velké Británii odpálit vysoce výkonnou laserovou zbraň proti vzdušným cílům. FOTO: commons.wikimedia.org/ Open Government Licence v3.0
FOTO: commons.wikimedia.org/ Open Government Licence v3.0
![](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/839691/Jandourek-100x100-c.png)
Ukrajina se připojila k elitní skupině zemí s laserovými schopnostmi a představila svůj systém „Tryzub“, píše euromaidanpress.com. Je to součást snahy rozšířit domácí zbrojní výrobu, která zahrnuje i bezpilotní letouny dlouhého doletu.
Ukrajina již disponuje laserovými zbraněmi, čímž se stala pátou zemí s těmito schopnostmi. Systém nazvaný „Tryzub“ nebo „Trident“ umožňuje ozbrojeným silám země ničit ruské cíle, včetně letadel, na vzdálenost přesahující dva kilometry, říká podle agentury Interfax plukovník Vadym Sucharjevskij, velitel jednotky bezpilotních systémů ozbrojených sil.
Ukrajina v roce 2023 svou celkovou domácí produkci zbraní ztrojnásobila a v prvních osmi měsících roku 2024 zdvojnásobila. Země úspěšně otestovala své nové bezpilotní rakety Peklo s doletem až 700 kilometrů a rychlostí 700 kilometrů za hodinu a upravila svůj malý sportovní letoun A-22 na bezpilotní. S ním teď Ukrajinci 15. prosince zasáhli síly Ramzana Kadyrova v Čečensku ve vzdálenosti 800 kilometrů od frontové linie. Je to poslední ze série hloubkových úderů proti ruským vojenským cílům.
Analytik časopisu Forbes David Axe zmiňuje, že letoun A-22 stojí 90 tisíc dolarů a má nádrže s přídavným palivem. Kromě jiných cílů už A-22 zasáhly továrnu na drony, výzkumné raketové zařízení a námořní základnu přeplněnou válečnými loděmi. Na rozdíl od střely Storm Shadow, která má tandemovou hlavici (jedna vytvoří otvor v cíli a druhá exploduje uvnitř), má A-22 zřejmě jednoduchou nálož.
Ukrajina rozvíjí také program „mateřského dronu“, který nese menší lehké úderné drony.
„Tyto nosiče FPV (First-person view, dálkově řízené, pozn. red.) operují v hloubce přes 70 kilometrů a nesou pod sebou dva FPV. Slouží jako relé a účinně cílí na nepřátelskou infrastrukturu v týlu. Podle mě je to skutečně průlomové,“ říká plukovník Sucharjevskij.
Také sdělil, že ozbrojené síly jsou blízko posílení a rozšíření ukrajinských laserových bojových schopností. V dubnu bývalý britský ministr obrany Grant Shapps naznačil, že Ukrajina by mohla obdržet prototypy laserového systému DragonFire, který by zemi pomohl proti hrozbám ruských dronů.
Během návštěvy laboratoře DragonFire 11. dubna Shapps zdůraznil strategický význam této špičkové technologie a uvedl, že ačkoli je nasazení kompletního systému plánováno do roku 2027, současná geopolitická situace, zejména na Ukrajině, by si mohla vyžádat urychlené dodání prototypových jednotek.