
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj FOTO: Kancelář ukrajinského prezidenta / se souhlasem
FOTO: Kancelář ukrajinského prezidenta / se souhlasem

Kyjev se s Washingtonem dohodl na podmínkách dohody o minerálech, která, jak ukrajinští představitelé doufají, zlepší vztahy s Trumpovou administrativou a připraví půdu pro dlouhodobý bezpečnostní závazek USA, píší The Financial Times.
List cituje ukrajinské představitele, podle kterých je nyní Kyjev připraven podepsat dohodu o společném rozvoji svých nerostných zdrojů, včetně ropy a plynu. USA údajně upustily od požadavku na nárok na 500 miliard dolarů potenciálních příjmů z využívání těchto zdrojů.
Přestože text postrádá výslovné bezpečnostní záruky, představitelé tvrdí, že se jim podařilo vyjednat mnohem příznivější podmínky, a dohodu vykreslují jako způsob, jak rozšířit vztahy s USA, a podpořit tak vyhlídky Ukrajiny po třech letech války.
„Dohoda o nerostných surovinách je pouze částí obrazu. Od americké administrativy jsme několikrát slyšeli, že je to součást širšího obrazu,“ řekla v úterý listu Financial Times Olha Stefanišynová, ukrajinská vicepremiérka a ministryně spravedlnosti, která jednání vedla.
Původní podmínky Donald Trump prezentoval jako prostředek, jak má Ukrajina splatit USA vojenskou a finanční pomoc v době trvání ruské invaze od roku 2022 v plném rozsahu. To vyvolalo pobouření v Kyjevě a dalších evropských hlavních městech. Když prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden tento původní text odmítl, Trump ho označil za „diktátora“ a zmiňoval Ukrajinu jako viníka rozpoutání války.
„Konečná verze dohody z 24. února, kterou viděl list FT, počítá se zřízením fondu, do něhož by Ukrajina přispívala 50 procent výnosů z ‚budoucího zpeněžení‘ státních nerostných zdrojů, včetně ropy a plynu, a související logistiky. Fond by investoval do projektů na Ukrajině. Fond nezahrnuje nerostné zdroje, které již přispívají do ukrajinské státní pokladny, což znamená, že by se nevztahoval na stávající aktivity Naftogazu nebo Ukrnafty, největších ukrajinských producentů plynu a ropy,“ píší FT.
Dohoda neobsahuje žádnou zmínku o bezpečnostních zárukách USA, na kterých Kyjev původně trval výměnou za souhlas s dohodou. Rovněž zatím neřeší otázky, jako je velikost podílu USA ve fondu a podmínky dohod o „společném vlastnictví“.
Ukrajinští představitelé uvedli, že dohodu schválili ministři spravedlnosti, hospodářství a zahraničí, a vyslovili naději, že Zelenskyj v příštích týdnech odcestuje do Bílého domu na slavnostní podpis s Trumpem. Původní rozsáhlý návrh Trumpovy administrativy počítal s investičním fondem pro obnovu, v němž si USA „zachovají stoprocentní finanční podíl“. Ukrajina by do fondu přispívala 50 procenty výnosů z těžby nerostných surovin, včetně ropy a plynu a související infrastruktury, a to až do výše 500 miliard dolarů. Tyto podmínky Ukrajina označila za nepřijatelné a byly z konečného návrhu odstraněny.
Podle ukrajinských představitelů je dohoda pouze „rámcová“, a dokud nebude fond fungovat, nedojde k výměně výnosů. Mezi nevyřešené otázky patří dohoda o jurisdikci dohody. Zelenského vláda bude muset také požádat o souhlas ukrajinský parlament.