V ukrajinském parlamentu leží nový opoziční návrh zákona na úplný zákaz transportu ruské ropy ukrajinskými ropovody, zejména ropovodem Družba, na západ. Poslanci zdůrazňují, že Rusko exportem fosilních paliv financuje svou vražednou válku na Ukrajině. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal řekl, že být to jen na něm osobně, neposlal by přes Ukrajinu už ani molekulu ruského paliva, a že tentýž postoj zastává i ukrajinský prezident. Jedním dechem ale dodal, že jsou tu i mezinárodní závazky a smlouvy, které Ukrajina uzavřela a které jí brání podobný krok uskutečnit. Následky porušení těchto smluv by pro zemi byly velmi vážné, upozornil.
Ukrajinská opoziční frakce Petra Porošenka Evropská solidarita v úterý podala v Nejvyšší radě, tedy v ukrajinském parlamentu, návrh zákona o zákazu tranzitu ruské ropy a plynu přes území Ukrajiny v době stanného práva. Informoval o tom ukrajinský Deník Liga s odkazem na odpovídající záznam na stránkách ukrajinských zákonodárců.
Jak píše ukrajinský web Euromaidanpress, zatímco v případě transportu plynu smlouva s ruským Gazpromem vypršela k 1. lednu letošního roku a transport byl následně ukončen, pro ruskou ropu to neplatí. Kontrakt na tranzit ropy přes ukrajinské území byl mezi Ukrajinou a ruskou společností Transněft uzavřen v roce 2020, a to na deset let. Vyprší tedy až 1. ledna 2030.
Návrh zákona přímo zakazuje transport ropy skrze Ukrajinu, a to jakoukoli transportní infrastrukturou, včetně ropovodu Družba. Ukrajinská vláda by v případě jeho přijetí byla povinna vytvořit mechanismus a časový rámec pro kompletní ukončení tranzitu.
Opozice rovněž navrhla parlamentu přijmout rezoluci, aby vláda do třiceti dnů připravila plán na ukončení dodávek, který by nevedl k porušení platných závazků. Zákaz transportu ruské ropy pomůže omezit zdroje ruských zisků a sníží schopnost Ruska pokračovat v invazi na Ukrajinu, konstatovali opoziční zákonodárci.
Téma přišlo v ukrajinském parlamentu na přetřes také během pátečních parlamentních interpelací ukrajinské vlády. Hned dvojice poslanců se při nich obrátila na ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala ohledně možného zastavení dodávek ropy přes ukrajinské území.
Z jeho vyjádření vyplynulo, že ačkoli ukrajinské vedení vnímá tuto otázku jako krajně palčivou a de facto silně nevýhodnou pro ukrajinský stát, zároveň je odhodláno respektovat veškeré mezinárodní závazky, včetně asociační dohody s Evropskou unií, které jí zastavení dodávek zatím znemožňují.
Šmyhal konstatoval, že tranzit ropy přes Ukrajinu probíhá v souladu se smlouvami, které země uzavřela. „Tranzit ropy přes ukrajinské území se uskutečňuje v souladu se Smlouvou o energetické chartě a s Asociační dohodou s Evropskou unií a také v souladu s dohodami šestého sankčního balíku EU (…),“ řekl s tím, že balík stanoví výjimky pro Maďarsko a Slovensko, které si mohou kupovat ropu ruského původu a transportovat ji do vlastních rafinerií svými ropovody.
„Zastavení tranzitu ropy ropovodem Družba by tedy bylo přímým porušením Smlouvy o energetické chartě a dohody o přidružení mezi EU a Ukrajinou ze strany Ukrajiny,“ varoval ukrajinský premiér. Dodal, že by to sice nevedlo k přímé pokutě, ale zakládalo by to možná arbitrážní řízení ze strany poškozených zemí, které by individuálně požadovaly uhrazení utrpěných škod. Ukrajinský premiér varoval, že by tyto částky mohly být skutečně obrovské.
Jak ale Šmyhal rovněž prohlásil během jedné z dalších interpelací, je cílem ukrajinské vlády a také prezidenta ukončit transport veškerých ruských fosilních paliv, energetických produktů a nerostných surovin přes ukrajinské území. „Ukrajinská vláda vynakládá v tomto směru veškeré své úsilí. (…) Moje osobní pozice zní – zastavit obchod s jakoukoli ruskou molekulou,“ dodal ukrajinský premiér.