Ještě před pěti měsíci by si to nikdo nedokázal představit. Synchronizace Ukrajiny s elektrickou sítí kontinentální Evropy se koncem června posunula o další stupeň a byl zahájen komerční vývoz elektřiny do sousedního Rumunska. To pomůže i ohledně výpadků dodávek ruského plynu.
Atlanticcouncil.org píše: „Integrace Ukrajiny do Evropské sítě provozovatelů elektroenergetických přenosových soustav (ENTSO-E) byla naplánována až na rok 2023 a byla podmíněna absolvováním náročných testů a vymaněním se ze starého sovětského vedení spojujícího zemi s ruskou a běloruskou sítí. Ukrajina však překonala všechna očekávání a synchronizovala se s evropskou soustavou s dostatečným předstihem, a to navzdory mimořádně vyčerpávajícím okolnostem největšího evropského konfliktu od druhé světové války. To umožnilo provozovateli ukrajinské elektrizační soustavy, společnosti Ukrenergo, přidělit prvních 100 megawattů (MW) přenosové kapacity pro komerční vývoz do sousedního Rumunska.“
Ukrajinský provozovatel očekává, že kapacitu do konce letošního roku postupně zvýší na 1,5 gigawattu (GW) a brzy ji rozšíří na další sousední země ENTSO-E Slovensko a Maďarsko. Také se očekává, že do začátku příštího roku se zvýší kapacita samostatného izolovaného vedení s Polskem na 1 GW. To umožní ukrajinským společnostem, které již nyní využívají přibližně 220 megawattů na tomto propojovacím vedení, zvýšit vývoz.
Je to důležitá zpráva, protože Ukrajina se tak v krátké době stane pro další země zdrojem levné energie v situaci, kdy záměrné omezování dodávek ruského plynu do Evropy způsobilo prudké zvýšení cen.
Ruská invaze způsobila dramatické snížení domácí ukrajinské poptávky po energii, protože tisíce spotřebitelů byly odpojeny od sítě a společnosti se snaží získat platby. Ukrajinské spotové ceny elektřiny jsou stlačeny na úroveň 80,00 EUR/MWh. V sousedních evropských zemích jsou ceny více než třikrát vyšší.
„Propastný cenový rozdíl vysvětluje, proč si během několika minut poté, co společnosti Ukrenergo a ENTSO-E oznámily zahájení komerčního vývozu, telefonovaly desítky rumunských a ukrajinských obchodníků, aby podepsaly smlouvy. Kapacita byla nabídnuta v souladu s evropskými pravidly a čtyřem společnostem byly přiděleny různé hodinové profily vývozu pro 30. červen, první den komerčních toků. Pokud Ukrajina úspěšně zahájí komerční toky k dalším evropským hranicím a do příštího roku rozšíří celkovou přepravní kapacitu na 2,5 GW, pomůže toto zvýšení zemím kontinentální Evropy ušetřit ročně zhruba pět miliard metrů krychlových ruského plynu, který se v současné době využívá pro účely výroby elektřiny,“ píše Atlanticcouncil.org.
Tento objem znamená přibližně polovinu roční poptávky Rumunska nebo Maďarska po plynu.
Po začátku invaze Kreml očekával, že se Ukrajina během několika dní vzdá, protože nebude schopna provozovat svou elektrickou soustavu izolovaně a odpojená od ruské sítě. Ukrajina ale přerušila veškeré vazby na ruskou soustavu, včas se sladila s evropskou soustavou a nyní chce hrát čím dál významnější roli na trhu s elektřinou v širším regionu.