HIMARS. Toto slovo se ve zpravodajství objevuje stále častěji. Především ve zpravodajství z bojů Ukrajinců proti Putinovým okupantům. Ukazuje se totiž, že jde o mimořádně efektivní nástroj. Na vlastní kůži to poznávají ruští okupanti, kterým mizí jeden muniční sklad za druhým. O co jde?
Jedná se o salvový raketomet umístěný na třínápravovém podvozku terénního nákladního vozidla. Jde o moderní zbraň, jejíž předností je kromě mobility především vysoká efektivita, přesnost a dostřel. Ukrajinci jsou se systémem HIMARS schopni přesně zasáhnout cíle na vzdálenost 85 kilometrů, některé zdroje uvádějí až 100 kilometrů.
Raketomet váží 18 tun, nese kontejner se šesti raketami. Ty mohou být různého typu. Bojová hlavice může vybuchnout ve vzduchu nad cílem, po dopadu nebo se zpožděním. Může jít o střely s plošným účinkem nebo o tříštivo-trhavé střely. Pokud se HIMARS po odpalu nepřesunuje z důvodu ochrany před zasažením nepřítelem na jiné stanoviště, je po odpalu znovu připraven zaútočit za zhruba pět minut.
A právě dostřel a přesnost jsou pro Rusy smrtící. Jejich zastaralé rakety až v 70 procentech případů nezasáhnou cíl, a pokud ho zasáhnou, jde v naprosté většině o civilní objekty, obytné domy, školy, nemocnice. Ukrajinci proti tomu pálí do jejich týlu, zasahují velitelská stanoviště, muniční sklady a jsou hrozbou pro konvoje a vlaky s municí a pravděpodobně zaútočí i na systémy protivzdušné obrany. Američané dodali na Ukrajinu kromě samotných raketometů také speciální nákladní vozidla, která tyto zbraně doplňují municí.
S tím, co HIMARS umí, se Rusové velmi detailně seznámili v muničních skladech v Krasném Luhu, Izjumu a Svatově, Zymohirji, Rodakově, Perevalsku, Stachanově, Snijně, Doněcku a v Melitopolu. A to za pouhé zhruba dva týdny. Podle posledních informací měly v neděli 10. července ukrajinské rakety zasáhnout stanoviště jedné z elitních ruských jednotek v Chersonu.
V současné době mají Ukrajinci k dispozici dvanáct těchto vozidel. Pravděpodobně obdrží ještě několik dalších. Podobné raketomety by měli získat ještě od několika dalších zemí. „Toto léto bude pro ruské okupanty horké,“ vzkázal při uvedení HIMARSů do služby ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov.