Invaze na Ukrajinu navozuje základní otázky. Může Ukrajina odolat ruskému útoku, nebo může padnout celá do Putinových rukou? Co to znamená pro Západ, především Evropu, která odebírá velké množství ruského plynu?
Může Putin získat celou Ukrajinu? Podplukovník Tyson Wetzel, ze Scrowcroft Center for Strategy and Security na webu Atlanticcouncil.org o této možnosti píše: „Myslím, že je to možné, a myslím, že o tom rozhodne situace na místě. Podívejme se zpět na rok 2003: USA a koaliční síly nepředpokládaly, že by Bagdád dobyly tak rychle, jak se to stalo… Stále věřím, že Ukrajinci mají docela silnou obranu. Plánovali to osm let. Myslím, že vymění prostor za čas. Takže potenciálně ustoupí, umožní ruské pozemní ofenzívě přijít a pak provedou léčky, dikobrazí taktiku, opravdu krvavou taktiku, aby se pokusili Rusy vykrvácet. Myslím, že to bude pro Rusy ve střednědobém horizontu nesmírně nákladné. Myslím, že v krátkodobém horizontu to bude pro Ukrajince vypadat velmi špatně.“
John E. Herbst, ředitel Eurasia Center a bývalý velvyslanec USA na Ukrajině, rozebírá tamtéž, co se může dít ohledně dopadu na energetickou situaci na Západě: „Naše ekologická transformace musí brát v úvahu to, co musíme udělat dnes. Spojené státy se musí stát, stejně jako před dvěma lety, největším světovým producentem energie. Je velmi důležité, abychom se vypořádali s jedinou ekonomickou výhodou, kterou nad námi Putin má – ekonomickou výhodou… Putin nyní přímo zpochybnil prosperitu a stabilitu, které jsme si užívali posledních více než třicet let. A pokud na to nezareagujeme velkým, zásadním nátlakem na Putina, což si vyžádá změny v našich vlastních společnostech, můžeme o to přijít. Pokud však využijeme našich výhod, které jsou značné, vyhrajeme.“
Na webu CNN píše analytik Stephen Collinson: „Kromě zpochybnění světového řádu vedeného Spojenými státy a tím, čemu se kdysi říkalo svobodný svět, zaplatí Američané za tento útok určitou cenu, ačkoli se nedostanou pod palbu jako obyvatelé Ukrajiny . Jisté jsou vyšší ceny plynu a inflace. Ropa vystřelila nad 100 dolarů za barel téměř okamžitě po zahájení ruského útoku. A protože Putin požadoval stažení NATO z bývalých sovětských satelitních států, které do této organizace vstoupily, je to i americká krize. Spojené státy nepošlou vojáky do přímého boje s Ruskem na Ukrajině, protože Ukrajina jako nečlen NATO nemá alianční záruky vzájemné obrany. Je však téměř jisté, že Washington bude muset vyslat vojáky, aby posílili své evropské spojence… Pobaltské země Lotyšsko, Litva a Estonsko vypadají náhle zranitelně a na rozdíl od Ukrajiny jsou členy NATO a USA jsou smluvně vázány je bránit. Existuje také možnost, že na Ukrajině vznikne povstání financované Spojenými státy, což znamená riskantní vyhlídky na novou proxy válku mezi Washingtonem a Moskvou.“
Collinson také píše, že v širším měřítku je Putinův útok na Ukrajinu „další výzvou pro globální moc Ameriky a koncepci svobodného a demokratického světa“. „Liberální demokracie nyní čelí děsivé výzvě, a to nejen ze strany revanšistického Ruska, ale i ze strany rostoucí autoritářské supervelmoci Číny.“ Připomíná ale, že sama americká demokracie čelí také hrozbám dokonce od bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten v úterý prohlásil Putina za „génia“, rychle zavolal do televize Fox a lhal, že „zmanipulované volby“ v USA zatížily Američany nelegitimním prezidentem a dodaly odvahu ruskému vůdci. Nad ním se ovšem sám vždy rozplýval.
„Je třeba rozlišovat mezi krátkodobými a dlouhodobými cíli Ruska,“ soudí v rozhovoru pro Spiegel William Alberque z londýnského thinktanku International Institute for Strategic Studies. „Nejde o časový rámec, ale spíše o rozsah. Putin již dosáhl svého absolutního minima: získal dva regiony. Další fází by bylo dosažení spojení Ruska s Krymem podél Černého moře. Opravdu velkým a obtížným krokem by bylo vytvoření pozemního spojení Krymu přes Oděsu s Podněstřím. Může se také stát, že vojáci rozmístění v Bělorusku mají přitáhnout pozornost Ukrajiny na sever. Další možností je, že budou střílet ze vzduchu z Běloruska a zaměří se na Kyjev, čímž zničí jeho velitelské a řídicí jednotky, aniž by překročili ukrajinské hranice.“