Desítky ničivých klouzavých pum denně shazují ruské stíhací bombardéry Suchoj Su-34 nerušeně na ukrajinské pozice na Ukrajině, aniž by jim obránci směli ublížit. To se ale může brzy změnit, pokud podnikne Jižní Korea reciproční kroky a poskytne Ukrajincům své balistické řízené střely. Důvod by pro to byl, protože její severní soused podobné zbraně bez obav poskytuje Rusku.
Ruský prezident Vladimir Putin po dlouhých 24 letech navštívil Severní Koreu, aby podepsal smlouvu o spolupráci s tamním diktátorem Kim Čong-unem, píše americký Forbes. Plody této spolupráce jsou již nyní patrné na ukrajinském bojišti, které zasypaly severokorejské dělostřelecké granáty a také jejich balistické střely krátkého doletu KN-23 SRBM.
Tuto hru ale mohou hrát i čtyři a Jižní Korea si to může vyložit jako dostatečný důvod, aby prodala Ukrajině své balistické střely obdobného typu, které jsou navíc kvalitnější, pokud jde o jejich přesnost a zpracování. Má jít o rakety Hyunmoo-2B, které jsou výkonnější než severokorejské zbraně a mohly by výrazně podpořit ukrajinské snahy o minimalizaci ruské vzdušné nadvlády, jež zásadním způsobem limituje úsilí ukrajinských obránců na zemi.
Řeč je o desítkách ruských stíhacích bombardérů Su-34 zaparkovaných na vojenských letištích bezpečně za linií, za kterou je již západní spojenci Ukrajincům nedovolují svými zbraněmi a raketami ničit. Poté, co se ale na bojišti jasně ukázalo, že Rusko nyní používá severokorejské rakety, mohla by Jižní Korea reagovat recipročně, myslí si západní vojenští komentátoři a analytici.
Jihokorejská raketa Hyunmoo-2B má standardní dolet 500 kilometrů. Ten navíc může být ještě rozšířen, a to až na 800 kilometrů. Její hlavice nese až tunu trhaviny. Oproti svému severokorejskému protějšku má být i výrazně přesnější.
Pokud by se Ukrajincům podařilo takovou zbraň získat k neomezenému použití, v ohrožení by se rázem ocitly letouny na řadě ruských vojenských základen, odkud momentálně vzlétají, aby z bezpečné vzdálenosti desítek kilometrů shazovaly až třítunové klouzavé pumy na bezmocné ukrajinské cíle.
Ukrajinci by mohli pouhými několika dobře mířenými zásahy raket ATACMS tuto smrtící hrozbu omezit, nebo i zcela eliminovat a například zničit celou operační letku stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 na letecké základně Voroněž Malševo, píše Forbes s odvoláním na ukrajinské analytiky ze skupiny Frontelligence Insight. Jedním dechem však konstatují, že právě toto a podobná letiště jsou vinou západních omezení mimo dosah ukrajinské obrany. Otázkou samozřejmě zůstává, jestli by podobná omezení nevnutili Kyjevu i Jihokorejci.
Podle citovaných komentářů každá střela, granát nebo raketa, kterou Severní Korea poskytne Rusku, zvyšuje šance na prodej jihokorejských raket Ukrajině. Analytik Fabian Hoffman přirovnává jihokorejskou raketu k žárlivé mladé ženě. „Myslí si, že je velmi nespravedlivé, že si její zlý severokorejský bratrance může hrát na Ukrajině, zatímco ona musí zůstat doma,“ píše a pokládá otázku, zda by se s tím přece jen nedalo něco dělat.