Ukrajinské síly od začátku ruské invaze vyřadily z provozu přibližně 33 procent všech bojových lodí ruské Černomořské flotily. Na komunikační platformě Telegram to v úterý napsal Úřad vrchního velitele ozbrojených sil Ukrajiny. Naposledy ukrajinské síly zničily raketový člun Ivanovec, který byl určený k ničení nepřátelských hladinových lodí a vyloďovacích člunů na moři.
Podle Generálního štábu ozbrojených sil Ukrajiny ukrajinská armáda vyřadila z provozu 24 ruských lodí a jednu ponorku. Podle veřejných zdrojů se na začátku rozsáhlé invaze ruská Černomořská flotila skládala ze 74 válečných lodí.
Naposledy si ukrajinské síly připsaly úspěch na začátku února. Tehdy na svých sociálních sítích informovala ukrajinská rozvědka GUR, že se jí podařilo zasáhnout a potopit raketový člun Ivanovec. „V důsledku řady přímých zásahů do trupu utrpěla ruská loď poškození neslučitelná s dalším pohybem – Ivanovec se naklonil na záď a potopil se,“ popsali výsledek úspěšného útoku Ukrajinci, kteří uvedli, že šlo o plánovanou speciální operaci Skupiny 13 Obranné rozvědky Ukrajiny.
Plavidlo se podle ukrajinské rozvědky nacházelo na rejdě Donuzlavského jezera na dočasně okupovaném Krymu. „Loď, o kterou agresorský stát přišel, stála přibližně 60–70 milionů dolarů,“ dodala GRU.
Raketový člun Ivanovec byl určen k ničení nepřátelských hladinových lodí a vyloďovacích člunů na moři. Jeho hlavní výzbrojí byla čtyři odpalovací zařízení protilodních raket 3M-80 „Moskit“, jejichž rychlost při útoku přesahuje 2,3 Machu a obsahuje 150 kilogramů trhaviny v hlavici. Její dolet je až 120 kilometrů. Člun měl navíc na přídi umístěno dělo AK-176M ráže 76,2 mm a na nástavbě dvojici děl ráže 30 mm.
Ukrajinská rozvědka už dříve prohlásila, že se kvůli útokům Ukrajiny na ruské námořnictvo okupanti snaží zřídit námořní základnu v černomořském přístavním městě v jižní části Abcházie Očamčyra.
Zničení raketového člunu Ivanovec může mít podle britské rozvědky vliv na pohyb ruských řídicích systémů. Rusko si ale i nadále zachovává schopnost útočit na ukrajinské cíle raketami dlouhého doletu. Nejmodernější komunikační systém člunu podle rozvědky umožňoval odesílat a přijímat cílené údaje z jiných lodí, vrtulníků a dálkových hlídkových letadel.
„Nejnovější ukrajinský úspěch poukazuje na přetrvávající zranitelnost ruských válečných lodí operujících v Černém moři. Je velmi pravděpodobné, že bude mít dopad na velitelské a řídicí prvky černomořské flotily a pravděpodobně je donutí přehodnotit jejich manévrovací schopnosti u západního Krymu. Ruské námořnictvo je však téměř jistě stále schopno plnit své tři základní mise v Černém moři: úder na velké vzdálenosti, hlídkování a podporu,“ zdůraznila rozvědka na sociální síti X.