Na ukrajinskou jednotku využívající raketový systém s municí vyrobenou v Severní Koreji narazil reportér Financial Times během reportážního výjezdu k Bachmutu. Ukrajinci jsou prý vděční za každou střelu, kterou mohou vyslat na nepřítele, vrtalo mu však hlavou, jak se mohli dostat k raketám vyráběným známým ruským spojencem.
Reportér Christopher Miller byl poměrně překvapen, když viděl ukrajinské vojáky ládovat do svého raketometu GRAD munici vyrobenou v 80. a 90. letech v Severní Koreji. Přirozeně ho zajímalo, jak se Ukrajinci k munici vyrobené v totalitní zemi stíhané všemožnými sankcemi dostali. Ti však krotili jeho zvědavost, hlavně prý ať se od raketometu drží dál, až budou střílet. Severokorejské rakety prý občas „dělají bláznivé věci“.
Jak Miller píše, na ukrajinské bojiště se dostává výzbroj všech roků výroby od archaických raketových zbraní z éry Sovětského svazu, jako jsou zmíněné Grady, po supermoderní a přesné západní raketové systémy. Ukrajinci ale prý nemají severokorejskou munici moc rádi, protože často selhává, nevybuchne, nebo dělá jiné „nepředvídatelné věci“.
Ukrajinci nabídli dvě verze, jak mohla munice notoricky známého Putinova spojence Kim Čong-ila padnout do jejich rukou. Podle samotných vojáků je z lodi porušující sankce zabavila nespecifikovaná spřátelená země, která jim je následně poskytla. Ukrajinské ministerstvo obrany se zase domnívalo, že jde o trofejní zbraně zabrané od ruských sil. „Zabíráme jejich tanky, zabíráme jejich vybavení a je velmi možné, že i tohle je důsledek úspěšného provedení vojenské operace,“ míní poradce ukrajinského ministra obrany Jurij Sak a dodává, že Rusko nakupuje zbraně a munici od všemožných diktatur, jako jsou Severní Korea či Irán. V případě Severní Koreje, kterou před několika dny navštívil ruský ministr obrany Sergej Šojgu, mají Rusové směňovat zbraňové systémy za jídlo, napsala BBC.
Bez ohledu na to, jak se rakety na Ukrajinu dostaly, jsou Ukrajinci rádi za každou raketu, kterou mohou na nepřítele odpálit, uzavírá reportér.