Ruský prezident Vladimir Putin od začátku války na Ukrajině nevypadal tak slabý jako nyní. V pondělí shodou okolností uběhlo 24 let od potopení ruské jaderné ponorky Kursk, největšího vojenského ponížení Vladimira Putina v prvních letech jeho vlády. V době, kdy ukrajinská armáda – jako první od druhé světové války – napadla Rusko, čelí po necelých dvou a půl dekádách stejnému ponížení.
Pět dní trvalo Vladimiru Putinovi, než v srpnu 2000 – kdy došlo k havárii ponorky pojmenované po ruském městě Kursk, dějišti největší tankové bitvy v dějinách – ukončil dovolenou v prezidentském letovisku ve svém oblíbeném Soči a dorazil do Moskvy. Ve funkci byl pouhé čtyři měsíce a jeho rozhodnutí zůstat na pobřeží Černého moře bylo kritizováno ze všech stran.
Putin tehdy velmi rychle obvinil Západ. A nyní ten samý Západ prostřednictvím Ukrajinců opět v mysli velkého cara škodí Rusku.
Po 24 letech je to opět Kursk, kvůli kterému čelí ponížení, které – možná s výjimkou pokusu o puč Jevgenije Prigožina – od začátku války na Ukrajině nezažil. Ukrajinská armáda podle některých zpráv byla schopná rozšířit bojovou zónu na zhruba 650 kilometrů čtverečních a obsadit více než dvě desítky osad. Obsadila navíc v Kurské oblasti asi třetinu území, jež byli Rusové schopni dobýt na Donbase od začátku roku i za cenu obrovských ztrát.
Nejúspěšnější ukrajinská ofenziva od roku 2022
I po šesti dnech trvání bojů v Kurské oblasti je obtížné posoudit, zda ukrajinský útok splní své strategické cíle. Ještě složitější je to v momentě, kdy ukrajinská strana o těchto cílech mlčí a můžeme se tak jen dohadovat o tom, jak daleko bude ukrajinský výpad mířit.
Už nyní je ale jisté, že jde o nejúspěšnější ukrajinskou ofenzivu od konce roku 2022. Na podzim před dvěma lety ukrajinské jednotky osvobodily velkou část Ruskem dobytého území v Charkovské a Chersonské oblasti, včetně jejich hlavních měst. Postup se však zastavil. Následoval rok 2023 a druhý pokus o ofenzivu. Podle mnohých expertů byl ale její hlavní směr v Záporožské oblasti očekávatelný, a tudíž celá ofenziva ve směru na města Tokmak a Mariupol byla odsouzena už předem k neúspěchu.
Ukrajinci museli přijít s něčím novým, obzvlášť v době, kdy ruské síly tlačí na Donbase a k důležitému logistickému uzlu, do města Pokrovsk, jim chybí pouze 15 kilometrů. Útokem překvapili úplně všechny, ruské velení, západní spojence i vojenské pozorovatele.
Hranice, kterou Rusové nedokážou bránit
Vzhledem k nepříznivé situaci na Donbase je snadné ukrajinský útok odmítnout jako pouhé PR a kritizovat ho. Ukrajina se ale vzhledem k současnému vývoji, k ruské ochotě akceptovat obrovské ztráty a ničení ukrajinských měst, k pomalé západní pomoci možná bude muset zaměřit na asymetrickou taktiku a nestandardní řešení, která Rusko tvrdě zasáhnou tam, kde to nečeká.
Ruská rozvědka navíc věděla, že ukrajinská armáda má v záloze přes deset dobře vycvičených brigád, což by stačilo k dobytí Kursku, řekl serveru Novaja gazeta Jevropa nejmenovaný zdroj z ruské armády. Ukrajina podle něj využila toho, že běloruský vůdce a Putinův spojenec Lukašenko stáhl svá vojska od hranic s Ukrajinou, a tak Kyjev mohl do útoku na Rusko vrhnout síly, které do té doby stály u hranic s Běloruskem.
Co je tedy hlavním poznatkem za uplynulý necelý týden? Existuje více než 500 kilometrů ukrajinsko-ruské hranice, kterou Rusové nedokážou bránit – a mají hluboké nedostatky ve schopnosti správně interpretovat zpravodajské informace, i když je mají prakticky před očima. Pro ruskou armádu a ruské vojenské velení představuje útok v Kurské oblasti velkou ránu. A přijít mohou v budoucnu další.
Ukrajinský útok v Kursku může přinutit ruskou armádu, aby stáhla síly z jiných oblastí fronty, a snížit tak místní tlak tam, kde měla armáda ukrajinská dosud potíže. Útok ale může mít i další dopady.
Pokud by se Kyjevu podařilo v dlouhodobém horizontu udržet nově získaná území, může mít v ruce důležitou kartu pro případná mírová jednání. Udržení území by sice bylo obtížné, ale hlasy o tom, že to není nemožné, jsou slyšet i uvnitř Ruska.
Poslanec ruské Státní dumy a bývalý příslušník ruské armády Andrej Guruljev vyzval, aby se neočekávalo rychlé vítězství nad ukrajinskými silami v Kurské oblasti, a uznal, že Ukrajina nasadila do ofenzivy značné prostředky. Poznamenal, že situace si vyžádá rozsáhlé a dlouhodobé úsilí, což je v rozporu s dřívějšími optimistickými tvrzeními o rychlém řešení.
Car je nahý
Celá akce však může mít i psychologický dopad. Stovky vzdávajících se ruských vojáků, evakuace civilistů a neschopnost ruského velení s tím rychle něco udělat můžou Rusům ukázat na ponížení a slabost prezidenta Putina.
A skutečně, pro Vladimira Putina je ukrajinská ofenziva ponížením, ukázkou slabosti, která je jakýmsi kryptonitem jeho i dalších podobných diktátorů. Záběry ze setkání Vladimira Putina s vedoucími bezpečnostních agentur neukazují muže, kteří mají situaci pevně v rukou. Z dobytí Kyjeva za tři dny se stala jednorázová platba 10 tisíc rublů každému člověku, který se musel evakuovat z Kurské oblasti, již nyní Vladimir Putin postiženým slibuje.
Cíle Ukrajiny však mohou být ještě vyšší. Ponížení Vladimira Putina může být natolik velké, že může ovlivnit jeho setrvání u moci. V 80. letech se sovětské jednotky z Afghánistánu stáhly až po nástupu liberalizátora Michaila Gorbačova k moci. Podobně tomu může být i na Ukrajině. Car je nahý.