Poprvé od roku 1917 bude slavit Ukrajina Vánoce 25. prosince. Dosud je pravoslavní věřící v zemi slavili podle juliánského kalendáře 7. ledna. Zásadní změnou, kterou stvrdil v červenci podpisem zákona prezident Volodymyr Zelenskyj, se Ukrajina rozhodla opustit ruské dědictví. Změna se dotkla i dalších svátků.
Většina Ukrajinců jsou pravoslavní křesťané a hlavní církev v zemi letos souhlasila s odklonem od tradičního juliánského kalendáře, který se používá v Rusku. Invaze v únoru 2022 vedla totiž také k odmítnutí ruského jazyka a kultury.
„Všechno, co souviselo s Ruskem, a všechno, co Rusko dělalo stejně jako my, vyvolalo mezi lidmi znechucení,“ řekl pravoslavný kněz v Kyjevě Mychajlo Omeljan.
„Smyslem návrhu zákona je opustit ruské dědictví,“ stojí v důvodové zprávě nového zákona, jak píše web Ukrajinska pravda. Změny se dotknou i jiných svátků, například Den ukrajinského kozáctví nově připadá na 1. října (dosud 14. října). Stejně to platí pro Den obránců a obránkyň Ukrajiny. Den ukrajinského písemnictví a jazyka se pak bude nově připomínat 27. října, nikoliv 9. listopadu jako dosud.
Pravoslavní věřící slaví Vánoce podle starého juliánského kalendáře, který zavedl Julius Caesar, a to přibližně dva týdny po západním křesťanském světě. Ten se řídí kalendářem gregoriánským, který byl přijat v 16. století papežem Řehořem XIII. Vánoce v prosinci už slaví také pravoslavné církve například v Bulharsku, Rumunsku nebo Řecku.
Pravoslavná církev Ukrajiny získala v roce 2019 samosprávný status, sdružila přitom v sobě trojici do té doby oficiálně neuznaných ukrajinských pravoslavných církví.
Kromě ní na Ukrajině působí také Ukrajinská pravoslavná církev (dříve Moskevského patriarchátu), která byla až do května loňského roku autonomní součástí Ruské pravoslavné církve. S ní se ale loni oficiálně rozešla a odsoudila ruskou agresi proti Ukrajině. Ukrajinské úřady však nadále tuto církev podezírají ze spolupráce s Moskvou.
Přechod k novému kalendáři ohlásila také Ukrajinská řeckokatolická církev, která je třetím největším náboženským uskupením na Ukrajině. V souvislosti s ruskou invazí projevovalo zájem slavit tyto svátky v prosinci čím dál tím víc Ukrajinců.