Ukrajinská armáda osvobodila během protiofenzívy na jihu země sedm obcí. Ohlásila to v pondělí večer náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. Útočné uskupení podle ní postoupilo o 6,5 kilometru. Agentura Reuters uvedla, že Ukrajina již osvobodila území o rozloze 100 kilometrů čtverečních. Prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že boje jsou těžké, ale Ukrajinci postupují.
Maljarová jako osvobozené jmenovala obce Lobkove, Levadne, Novodarivka, Neskučne, Storoževe, Makarivka a Blahodatne. Dobytí některých z nich ohlásili ukrajinští vojáci podle médií již o víkendu. Náměstkyně tak podle agentury Reuters nově oznámila osvobození tří obcí – Lobkove, Levadne a Novodarivka, které leží jihovýchodně od Záporoží.
Ukrajinská armáda hlásí postup také u města Bachmut na východě země a tento postup částečně potvrzují i ruské zdroje. Agentura Reuters poznamenala, že jde o nejrychlejší ukrajinský postup za sedm měsíců, a dodala, že Ukrajinci se snaží o ukončení ruské okupace jižní a východní Ukrajiny navzdory početní převaze Ruska v množství vojáků, munice a letadel.
Macron: Udělali jsme vše, abychom tomu pomohli
Dlouho očekávanou ukrajinskou protiofenzivu komentoval francouzský prezident Emmanuel Macron na tiskové konferenci v Paříži při setkání s polským kolegou Andrzejem Dudou a německým kancléřem Olafem Scholzem. Sdělil, že protiofenzívu plánovali vojenští velitelé s velkým smyslem pro taktiku.
„Ukrajinská protiofenzíva začala před několika dny,“ řekl Macron po boku Scholze a Dudy v Elysejském paláci. „Má trvat několik týdnů, nebo dokonce několik měsíců. Chceme, aby byla co nejúspěšnější, abychom pak mohli zahájit fázi vyjednávání za správných podmínek,“ dodal.
„Udělali jsme vše pro to, abychom tomu pomohli,“ řekl také Macron na společné tiskové konferenci. „Zintenzivnili jsme dodávky munice, zbraní a ozbrojených vozidel… Budeme v tom pokračovat i v příštích dnech a týdnech,“ dodal.
Duda vyzval členské země NATO, aby Ukrajině nabídly perspektivu. Dodal, že nadcházející summit Severoatlantické aliance ve Vilniusu snad Kyjevu přinese „světlo na konci tunelu“, po kterém tak dlouho touží.
Scholz uvedl, že intenzivní debata o bezpečnostních zárukách má smysl, ačkoliv hlavní úsilí je nyní zaměřeno na podporu Ukrajiny v obraně proti ruské invazi. Jasné je podle něj zatím to, že konkrétní bezpečnostní garance jsou potřeba.
Také Macron byl zdrženlivější než Duda, pokud jde o vidinu vstupu Ukrajiny do aliance. Řekl, že by se mělo hovořit o „podpoře Ukrajiny ze strany NATO, aby měla všechny vyhlídky, na které má nárok“. Vyjádřil také naději, že nadcházející summit NATO umožní vytyčit směr a vypracovat jasnou vizi budoucnosti kolektivní bezpečnosti.
Macron jednal s Dudou a Scholzem v rámci takzvaného výmarského trojúhelníku, což je volné uskupení Německa, Francie a Polska. Tento diskusní formát byl založen v roce 1991. Zpočátku bylo jeho hlavním cílem přiblížit Polsko a další východoevropské státy Evropské unii a NATO.
Rusko v noci útočilo
Rusko v noci na dnešek podniklo novou vlnu vzdušných úderů proti Ukrajině. Nad většinou země se rozezněly sirény, útoky hlásily úřady v Kyjevě či Charkově. Ve městě Kryvyj Rih Rusko zasáhlo několik cílů včetně pětipodlažního domu, napsal na telegramu šéf místní správy Oleksandr Vilkul.
„Zasáhli několik (…) objektů v různých částech města včetně pětipatrové budovy,“ uvedl Vilkul s tím, že v pohotovosti jsou záchranné služby. „Zranění jsou v mimořádně vážném stavu,“ dodal, další oběti podle něj mohou být uvězněny pod troskami domu.
Úřady v ukrajinské metropoli podle ruskojazyčného serveru BBC uvedly, že Rusko na Kyjev podle předběžných údajů vypálilo řízené střely Ch-101. „Všechny nepřátelské cíle byly ve vzdušném prostoru okolo Kyjeva zaznamenány a úspěšně zničeny,“ uvedla administrativa metropole. Zprávy o obětech či škodách podle ní zatím nejsou.
Vzdušné údery ohlásil i starosta východoukrajinského Charkova Ihor Terechov, podle kterého Rusko zaútočilo „bezpilotními letouny Šáhid na civilní infrastrukturu“. Škody podle něj utrpělo skladiště a podnik.
BBC poznamenalo, že zprávy úřadů nelze v době konfliktu bezprostředně ověřit.