Zrychlující se ofenzíva ukrajinské armády spolu s osvobozováním okupovaných obcí ztěžuje Kremlu efektivní vedení bojů, ale hlavně efektivní využití mobilizovaných sil. Ty v sobě zahrnují značné množství nezkušených a nevycvičených mužů, kterým se nepodařilo před mobilizací uprchnout do zahraničí, jak to učinilo podle zatím neověřených zdrojů údajně již přes 700 000 jejich spoluobčanů.
Během posledních dní se ukrajinské armádě podařilo osvobodit desítky osad v Charkově, Doněcku, Chersonské a Luhanské oblasti, což potvrdil 4. října večer prezident Volodymyr Zelenskij. Ukrajincům se podařilo vytlačit ruské jednotky z Charkovské oblasti do Luhanské oblasti a také prolomit obranu ruské armády na severovýchodě Chersonské oblasti. Díky tomu se jim podařilo posunout se o několik desítek kilometrů.
Současná protiofenzíva je podle CNN „ překvapivě úspěšná“. Velice znatelný postup ukrajinské armády v několika oblastech najednou vyvolává otázky, zda je Rusko vůbec schopno udržet území, která obsadilo a o nichž Putin prohlásil, že se po anexi staly součástí Ruska „navždy“. I proruští bloggeři a propagandisté v posledních dnech přišli s nezvyklou kritikou a publikují ponuré zprávy, že ruská kampaň je v operační krizi, zatímco Ukrajina má na bojišti výhodu. Televizní kanál také předpovídá, že jak se hromadí porážky, „přichází čas na změnu“. Jako příklad uvádí pravděpodobné odvolání generálplukovníka Alexandra Žuravleva z funkce velitele Západního vojenského okruhu ruské armády.
Nyní je to Ukrajina, kdo diktuje operační tempo na bojišti. Rusko není schopné adekvátně zareagovat, zvrátit vývoj a znovu přejít do útoku. Ruské ministerstvo obrany nedobrovolně potvrdilo rychlý ústup okupačních sil v několika sektorech fronty. Okupanti byli nuceni opustit své pozice na západním břehu řeky Oskol v Charkovské oblasti, a také již nekontrolují vesnici Dudčany na západním břehu Dněpru v Chersonské oblasti.
Prohlášení Igora Konašenkova, že ruské jednotky byly údajně staženy do „předem připravené obranné linie“, je jasným uznáním úspěchu ukrajinské protiofenzívy. Postup Ukrajiny je podle The Guardian pro Rusko zničující. Důvody úspěšného postupu shrnul zástupce Hlavního zpravodajského ředitelství Ministerstva obrany Ukrajiny Vadym Skibitský jako kombinaci taktiky, západních zbraní a znalostí údajů o pohybu ruských vojsk.
Další kritickou hrozbou pro bojeschopnost ruských jednotek u Chersonu jsou boje u Nové Kachovky. Ukrajincům zbývá asi jen 50 km, aby tento důležitý komunikační uzel dobyli. Město je významné zvláště proto, že v něm je důležitý silniční most, elektrárna, přehrada a také Severokrymský průplav, který zásobuje Krym sladkou vodou.
Západní rozvědky však ukrajinskou armádu upozorňují, že by se vojáci měli připravit na potíže při postupu na jih podél Dněpru, protože budou více ohroženi dělostřeleckými útoky ruských jednotek z východního břehu.
Taktika souběžných útoků ozbrojených sil Ukrajiny v několika sektorech fronty od jihu po severovýchod donutila Rusy ke ztrátě území. Podle New York Times ukrajinské ozbrojené síly skutečně dosáhly „brány“ Donbasu a mají pravděpodobně nejlepší příležitost od začátku invaze vyhnat ruské síly z tohoto regionu.
Dalším městem v oblasti zájmu Ukrajinců se pravděpodobně stane Lysyčansk, který dobyly ruské jednotky před třemi měsíci. Realitou se tak stává nová bitva o Lysyčansk, což ukazuje, jak moc se situace změnila po zahájení protiofenzívy na severovýchodě Charkovské oblasti. „Relativní rychlost postupu ostře kontrastuje s nákladnými ‚úspěchy‘ Ruska na Donbasu letos v létě,“ uvedl New York Times.
Návrat ozbrojených sil Ukrajiny na osvobozená území současně pak otevírá obraz zkázy a destrukce, kterou válka rozpoutaná Ruskem do ukrajinských měst a vesnic přinesla.
Úspěchy ozbrojených sil Ukrajiny dokazují, že ruské armádě nepostačí infúze nových sil z řad mobilizovaných a Putin de facto jen ztrácí čas ve snaze změnit dynamiku na bojišti.
Vojenští analytici se shodují, že mobilizace v Ruské federaci probíhá nesystematicky a zřejmě Putinovi nepomůže zvrátit současný vývoj války. Zůstává otevřenou otázkou, zda to Kremlu může pomoci situaci alespoň stabilizovat v delším časovém horizontu, tedy v pozdním podzimu, v zimě nebo až na jaře. To bude do značné míry záviset na tom, jak jsou nově mobilizované síly vycvičeny, organizovány a rozmístěny.
Washington Post citoval nejmenovaného západního představitele, který řekl, že na jižní a východní Ukrajině vytvářejí ukrajinští velitelé „ruskému velení problémy rychleji, než jsou Rusové schopni účinně reagovat“. Budoucí osvobození Chersonu se pro Ukrajinu stane „klíčovým bodem“, protože strategicky paralyzuje vojenské vedení Ruské federace, a hlavně politicky poníží Putina. Cherson je totiž pro Rusko strategickým opěrným bodem, odkud by mohlo zahájit ofenzívu podél pobřeží Černého moře, třeba směrem na Oděsu.
Stejně tak ústup ruských sil z Lymanu byl pro Moskvu ranou. Ztráta tohoto území je pro Kreml velice bolestná.
Putin a jeho generálové teď stojí podle Wall Street Journal před dilematem. Buď nasadí své špatně vycvičené, mobilizované vojáky do předních linií, aby se pokusili zastavit další ztráty území, což ale bude mít pravděpodobně jen malý vliv na průběh války, nebo počkají do příštího roku, kdy pošlou na Ukrajinu lépe vycvičené a lépe vybavené jednotky, které by mohly potenciálně změnit bojiště. Jenže do té doby ukrajinské ozbrojené síly dosáhnou ještě výraznějšího pokroku ve vyhánění okupantů ze své země.