
Ilustrační foto / Uprchlíci na železničním nádraží v západoukrajinském Lvově (3. 3. 2022) FOTO: ČTK/AP/Bernat Armangue
FOTO: ČTK/AP/Bernat Armangue

Přijetí ukrajinských uprchlíků neznamená pro Česko ekonomické ztráty, ale už od druhého pololetí loňského roku Ukrajinci, kteří si nacházejí práci, přispívají státu víc, než do nich v sociální oblasti vkládá. Lidé pod vlivem protiukrajinské propagandy se ale soudě podle reakcí na sociálních sítích nenechají ovlivnit daty.
„Tady vidíme, že situace se proměňuje, a vidíme to, že v roce 2022, i vlastně v loňském roce, tady byly celkem jasně výraznější výdaje nad příjmy, ale ty výdaje nebyly nějak závratné. V tom letošním roce, v prvním letošním čtvrtletí, už se situace obrací, to znamená, že výdaje na ukrajinské uprchlíky činí v souhrnu 3,5 miliardy korun, ale příjmy jsou 6,4 miliardy, to znamená, že za každý měsíc letošního roku zhruba jednu miliardu korun v čistém. Česká republika na Ukrajincích vydělává,“ popsal na CNN Prima aktuální stav v pořadu Svět financí s Trinity Bank ekonom Lukáš Kovanda.
Že přichod ukrajinských uprchlíků do Česka během posledních let nebyl jen čistým nákladem pro státní rozpočet, ale i zdrojem přínosů, píše analytik CETA Filip Blaha v Ekonomickém magazínu. Navíc se to stalo trendem a už je zjevné, že přínosy přijetí uprchlíků převyšují náklady.
„Dle dokumentu z ministerstva práce a sociálních věcí uprchlíci z Ukrajiny významně přispěli do státního rozpočtu prostřednictvím zaplacených odvodů. Jejich příspěvek dokonce převýšil náklady, které stát vynaložil na jejich sociální podporu. Většina pracujících uprchlíků se zaměřuje na sektory, které v ČR trpí chronickým nedostatkem pracovní síly, což pomáhá zmírnit dlouhodobou svázanost českého trhu práce.
Přestože mnozí uprchlíci pracují v nízkokvalifikovaných pozicích, postupně se zapojují do rekvalifikačních kurzů a zvyšují svůj lidský kapitál. Zvyšuje se tak jejich celková produktivita i přínos pro českou ekonomiku,“ píše Blaha.
Ani data nepřesvědčila některé odpůrce pomoci Ukrajině a Ukrajincům. Pod zprávu CNN Prima píší reakce, kde čísla zpochybňují, a uvádějí řadu pomocných argumentů, proč podle nich tvrzení o přínosu ukrajinských uprchlíků neplatí. (V následujících citátech pravopis neupravujeme.)
„Mě tady bylo líp bez nich. Pomáhat se musí a lhát se nemá… Proboha, přestaňte lhát! Budeme se bavit, až vláda odtajní, kolik za ty víc, jak dva roky, nacpala do té zkorumpované díry na prachy! Je snad logické, že i ukro tady musí makat stejně, jako Češi žijící v zahraničí! Celková částka, co nás tohle juesej válčení stojí, bude šílená… A kde jsou výdaje na zbrojení, za munici, za vojenské systémy a techniku a další podpora UA?… Tyhle lži jsou hrozný… Jenom kolik třeba stojí zdravotní péče o půl milionu ukrošů, když jí mají samozřejmě zdarma – to bude miliard.“
Šéf SPD Tomio Okamura má jako jedno z hesel své kampaně do eurovoleb „peníze Čechům, ne Ukrajině“. Na protiukrajinské rétorice se podílejí i komunisté, Trikolora, PRO Jindřicha Rajchla a ANO Andreje Babiše. Jejich názory šíří proruská dezinformační média.