Od loňského podzimu čelí Ukrajina íránským bezpilotním letounům Šahed. Rusko používá smrtící bezpilotní letouny převážně k ničení civilní a vojenské infrastruktury na Ukrajině. Ukrajinci se jim už naučili bránit, a navíc z trosek sestřelených strojů prozkoumali jejich konstrukci i elektroniku. Kdyby chtěli, mohli by jejich konstrukci nejspíš napodobit.
Teherán dodávky těchto letounů do Ruska dlouho popíral. Kreml naopak prohlašoval, že jsou výhradně ruské výroby. V listopadu minulého roku ale íránský ministr zahraničí přiznal, že je jeho země Rusku dodala, údajně ale v době před invazí. Ukrajinské úřady tvrdí, že Rusko v nákupech pokračuje i dál a že již získalo více než 1500 Šahedů. Ukrajinská protivzdušná obrana oznámila zničení přibližně 500 těchto letounů k polovině letošního ledna.
Nejběžněji používaným ruským útočným dronem proti Ukrajině je Šahed-136 (v Rusku označován jako Geran-2, pozn. red.). Byl zaznamenán i start menšího a výkonnějšího modelu Šahed-131 (Geran-1, pozn. red.). Šahedy jsou schopny překonat velké vzdálenosti v autonomním režimu a přesně útočit na pevné cíle. Mají bojovou hlavici a dokáží létat na vzdálenost až dva tisíce kilometrů. Jejich pístový motor je poměrně hlučný, což jim vysloužilo přezdívku moped. Šahedy byly poprvé použity na ukrajinské frontě v polovině září minulého roku a od té doby pravidelně útočí na cíle v různých městech, včetně hlavního města Kyjeva. Rusko je vypouští na různých trasách, například nad korytem Dněpru.
Jak uvádí ruská redakce BBC, podle analytiků a médií má Šahed součástky vyrobené v různých zemích, včetně USA, Kanady, Švýcarska, Japonska, Tchaj-wanu a Číny. Podle britské organizace Conflict Armament Research bylo 82 procent součástek vyrobeno v USA. Autoři ovšem nenašli žádné důkazy, že by došlo k porušení amerických sankcí proti Íránu.
Zpravodajský server BBC News Ukraine hovořil s odborníkem, který letoun Šahed sestřelený na Ukrajině zkoumal. Sergej Beskrestnov řekl, že dron má jednoduchou konstrukci, ale dobře zpracovanou elektroniku, včetně výkonného systému procesoru pro řízení letu. Některé prvky jsou vyráběny v Rusku, ale není jasné, jaký je jeho přesný vliv na výrobu dronů. Podle Beskrestnova budou v budoucnu Šahedy pravděpodobně útočit jako roj a výkonný procesorový systém bude důležitý pro rychlé zpracování příkazů.
Kdyby Ukrajinci chtěli, mohli by podle íránského vzoru vyrobit vlastní dron tohoto typu. Podle Sergeje Beskrestnova je nejdražší součástí dronu motor. „Není složitý, ale musí být spolehlivý pro dálkové lety,“ uvedl. Je to ostatně kopie německého modelu a kladem je výhodný poměr hmotnosti a výkonu. „Ukrajina má všechny potřebné odborníky a kapacity pro výrobu takových dronů. Jediným problémem bude elektronika.“ Ta by se ale dala opatřit v zahraničí.
Nevýhodou stroje je hlučnost, která umožňuje ukrajinské armádě Šahedy odhalit akustickými radary. „Máme do jisté míry štěstí, že v Rusku tento program řídí nekompetentní lidé, kteří jsou neschopní nebo prostě líní a nevyužívají u útočných dronů Šahed všechny možnosti,“ poznamenal Sergej Beskrestnov.