Již od listopadu loňského roku si některé ukrajinské jednotky stěžují na kvalitu minometných nábojů domácí výroby. V lepším případě granáty uletí několik desítek metrů, v tom horším se zaseknou přímo v hlavni minometu. Ministr strategického průmyslu hovořil o vadné šarži a slíbil nápravu. Jak se ale ukázalo, vadná munice proudí na frontu dál. Často k jednotkám bojujícím na těch nejtěžších úsecích fronty.
Až desítky tisíc kusů vadné munice ráže 120 milimetrů si našly cestu na frontu k bojovým jednotkám ukrajinské armády. Problém trvá už několik měsíců a nezdá se, že by se ho podařilo plně odstranit.
Stížnosti na kvalitu munice se objevovaly již dříve, ale plné pozornosti se jim dostalo na podzim loňského roku. Jeden z příspěvků ukrajinských minometčíků zveřejnila v listopadu ukrajinská novinářka Julija Kurijenko-Merinová. Byl údajně pořízen u Kurachove, kde probíhají velice těžké boje. Voják na záběrech ukazuje několik kusů nevybuchlé munice, která měla neškodně popadat do pole nedaleko minometu. Jak vyplývá ze záznamu, poslední granát se rovnou vzpříčil na konci hlavně.
Další záběry selhání minometné palby sdílel na sociálních sítích a následně na serveru RBK-Ukrajina válečný komentátor a reportér Jurij Butusov. Jiné pak v polovině prosince zveřejnil ukrajinský vojenský zpravodaj Andrij Caplijenko. Minometný náboj odletí několik metrů a dopadne na střechu domu vedle vojáků. Navíc má vadnou rozbušku.
Podle informací novinářů docházelo k podobným selháním u jednotek hájících Pokrovsk i Kurachove v Doněcké oblasti a také u minometčíků bojujících v Kurské oblasti v Rusku.
Nešlo přitom jen o fakt, že mlčící minomety nemohly bránit Rusům v postupu ani krýt ukrajinské vojáky. Vadné granáty navíc samozřejmě představují smrtelné ohrožení pro samotnou obsluhu zbraní.
Butusov a další komentátoři kritizovali kvalitu munice vyráběné za státní peníze a požadovali důkladné vyšetření toho, jak se vadné granáty v takovém množství mohly vůbec dostat na frontu. Vrhlo to velký stín na procesy kontroly kvality státní produkce a vůbec na záměry těch, kteří přímo či nepřímo umožnili, aby za státní peníze bylo vyrobeno takové množství zmetků.
Ukrajinský ministr strategického průmyslu Herman Smetanin problém uznal. Prohlásil, že armáda zaregistrovala 417 případů abnormální aktivace 120milimetrové munice ukrajinské výroby. Řekl, že probíhá bezplatná výměna, jejímž předmětem se mělo stát 24 tisíc z celkových 54 tisíc minometných nábojů dodaných vojsku v tomto období.
Jak se ale ukázalo, vadné minometné granáty nepřestaly na frontu proudit ani po tomto odhalení. Na začátku ledna o tom napsal například ukrajinský web Obozrevatěl, a to opět s odkazem na Butusova.
Tomu dodávky nepoužitelné munice ohlásili bojovníci 151. samostatné brigády. Dorazily jim vadné minometné granáty, tentokrát ráže 82 milimetrů. A nemá jít jen o ně, ale také o vojáky 155. a 59. brigády. Všechny tyto jednotky bojují v těžkých podmínkách v mimořádně náročných oblastech fronty.
Butusov v pátek konstatoval na sociální síti Telegram, že jejich minometná družstva přitom nadále dostávají tisíce kusů nepoužitelné munice. „Pan Smetanin lže, aby zakryl svou korupci a bezradnost, jejíž cenou nejsou peníze, ale krev ukrajinských vojáků. Smetanin ani vedení ministerstva strategického průmyslu nenavštěvují frontu, bojí se podívat do očí obráncům Ukrajiny, kterým dodávají šmejdy,“ zuřil novinář a kritizoval i prezidenta Volodymyra Zelenského a ministra obrany Rustema Umerova kvůli tomu, že na nápravu dostatečně nedohlédli.
Z jeho zatím posledního příspěvku vyplývá, že ukrajinští vojáci prostě už nečekají na to, až dojde k nápravě. Obsluha minometů si začala náboje s nefunkčními rozbuškami opravovat svépomocí a vkládá do nich například malé množství plastické trhaviny. Armáda má prý nepsanou dohodu, že s ministerstvem strategického průmyslu nepůjde do konfliktu. Stížnosti pomalu ustávají.