Svépomocí vyrobená technika je často jediným pomocníkem válkou zasažených Ukrajinců proti okupačním vojskům. Nejedná se však o amatérské zbraně, které by Rusům způsobily pouze nepatrnou ujmu, ale často jde o sofistikovanou techniku, jakou jsou drony či rušičky signálu.
Jak zmiňuje deník New York Post, ukrajinští kutilové i místní vědci se často pouštějí do nerovného boje proti zbraním, které používá Putinova armáda. Přesto se často dokáží moderním technologiím postavit se ctí.
„Snažíme se jen zachránit životy,“ říká inženýr z Charkova oslovovaný jako Kulibin. „To je to nejdůležitější,” dodává. A jak se zdá, zatím to Ukrajinci zvládají. Síť zdejších kutilů totiž skupuje na internetu součástky do dronů a pomocí 3D tiskáren „vyrábí“ rušičky signálu.
Část studentů přírodních věd v Kyjevě zase shání použité elektronické cigarety a s jejich použitím tvoří baterie do dronů. Další pracují na improvizovaném zaměřovacím softwaru a anténách. Právě drony, většinou ty komerční, se při průzkumu staly pro ukrajinské i ruské bojové síly nepostradatelnými pomocníky.
Rušičky zase chrání životy Ukrajinců, kteří se stanou terčem ruských dronů. Ty, které vyrábí Kulibin se svými pomocníky, se podle amerického deníku napojují na aplikaci, měřící počet satelitních signálů v bezprostředním okolí vojáka. Ukrajinskému operátorovi mají posléze prozradit, kdy bude v blízkosti vojáka pravděpodobně působit nepřátelský dron.
Bojovník pak namíří rušičku na dron a vyšle vysokofrekvenční rádiovou vlnu. Ta naruší jeho signál, což způsobí, že dron přistane, změní kurz nebo se zřítí. „Drony jsou největším problémem,“ přiznal Serhij, mladý voják, bojující severně od Charkova. „Pokud se máme kam schovat, schováme se, jinak jen posíláme informace velení a doufáme v to nejlepší,“ dodal.