Nové varování zveřejnilo ukrajinské ministerstvo obrany pro ruské turisty mířící na pláže na okupovaném Krymu. Přišlo den poté, co si ruští výletníci stěžovali na to, že kvůli bezpečnostním kontrolám na Kerčském mostě strávili spoustu času v až sedmikilometrové koloně. Ukrajinci jim připomněli loňské letní bombardování Krymu, a varovali je, že v oblasti i letos očekávají „bouřlivé počasí“.
Varovné video pro ruské turisty, kteří míří za dovolenou na okupovaný Krym, se objevilo na sociální síti v neděli odpoledne. „Pozor, nezvaní hosté. Pro toto léto platí cestovní upozornění,“ stojí v záhlaví příspěvku, který tvůrci doplnili písní Holiday zpěvačky Madonny. Video obsahuje sestřih scén z některých filmů hollywoodské provenience a následují záznamy loňských výbuchů na Krymu pořízených turisty, i záběry jejich zklamání z pokažené dovolené.
„Velké plány na toto léto? V platnosti je cestovní upozornění pro určité pláže. Varovali jsme vás minulé léto, abyste se drželi dál od Krymu. Naše sezónní předpověď hlásí bouřlivé počasí,“ píšou Ukrajinci, kteří loni na podzim také zaútočili na nejdůležitější pozemní spojnici pevninského Ruska s Krymem, na Kerčský most.
Ten pro svou cestu na Krym i letos využívají houfně ruští turisté, i vzhledem k tomu, že mezinárodní letiště v Simferopolu zůstává nadále mimo provoz. Jak v sobotu uvedla agentura TASS, u vjezdu na most z ruské strany se tvořily několikakilometrové kolony. Večer řada aut dosahovala až sedmi kilometrů. Příčinou byly kontroly, které ruská správa na mostě zavedla právě po loňském ukrajinském útoku. Průjezd je povolen pouze autobusům a osobním automobilům.
Na sociálních sítích se tak v sobotu šířila videa zobrazující osobní automobily v koloně a lidi v letním oblečení, jak postávají vedle aut. Krym je oblíbenou prázdninovou destinací mnoha obyvatel Ruska. Jeden z telegramových kanálů citovaných portálem Meduza uvedl, že podle svědků z místa se na vjezd na most čekalo i pět hodin. „Stojíme tu prakticky bez vody, jídla, s dvěma malými dětmi. Sil ubývá. Systém kontrol je opravdu nedoladěný,“ postěžovala si jedna z žen, která uvázla v zácpě.
Špatná bezpečnostní situace a nefungující letiště mají také stát za tím, že Krym letos navštíví o 40 % méně ruských turistů než v letech před invazí. Poslanec ruské dumy a předseda výboru cestovního ruchu Sangadži Turbajev si postěžoval již v červnu, že kvůli důsledkům konfliktu se obsazenost hotelů na Krymu snížila téměř na polovinu.
Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v rozporu s mezinárodním právem v roce 2014. Nyní mimo jiné slouží ruské armádě jako základna v týlu. Využívá ho zejména pro nasazování posil a údržbu. Krym je proto pravidelným terčem ukrajinských útoků, zejména jejich bezpilotních letounů či plavidel.