Jestli je nějaké zbraně na Ukrajině přebytek, jsou to miny. Nejméně 174 tisíc kilometrů čtverečních je tam zaminováno. Jde o území více než dvojnásobné oproti celé České republice. Tamní vojáci našli novou metodu, jak se zbavovat ruských protitankových min. Je efektní, účinná, a navíc má tu výhodu, že jim pro podobné útoky hned tak nedojde munice.
Ukrajinci se s minami potýkají od začátku protiofenzivy. Rusové rozšířili pás minových polí před svými pozicemi až na 400 metrů a dostat se přes ně se stalo noční můrou nejen pro pěchotu. Hustota vybušných zařízení se pohybovala i okolo šesti kusů na jeden metr čtvereční a Rusové také skládali i tři protitankové miny na sebe, aby znásobili jejich účinek. I tak ukrajinské síly na některých místech jejich linie prorazily a nadále pokračují v tlaku na nepřítele.
Ukrajinci se při likvidaci min spoléhají na své ženisty, pyrotechniky a rovněž využívají odminovací stroje. Například slovenskou Boženu, která má výhodu v tom, že ji lze ovládat i dálkově. Na zatím poslední exemplář se v rámci iniciativy Dárek pro Putina složili dobrovolníci, ale nejen oni. Do nákupu Boženy se výrazně zapojila dokonce i tchajwanská vláda.
Jak ale píše web Armádní zpravodaj, odminovací zařízení podobného druhu je vhodné pro čištění minových polí v zázemí, protože jinak by ho nepřítel brzy zničil.
Ukrajinci zároveň tvořivými způsoby reagují jak na potřebu ochránit své pyrotechniky, tak na přebytek min, které jim za sebou nepřítel zanechal. Na 3D tiskárnách začali pro své ženisty tisknout speciální nástavce na boty, které snižují sílu detonace v případě, že šlápnou na protipěchotní minu. Vzhledem k tomu, že se díky pomůcce v ceně necelých 800 korun jejich noha nedotýká země, může dojít ke zlomenině, ale ne k utržení končetiny.
Nejnovější „vynález“, jak naložit s ruskými protitankovými minami, prezentoval na svých stránkách český dobrovolník specializující se na nákup a převoz vojenského vybavení, na známém twitterovém (X) účtu „Vozím drony na Ukrajinu“.
Spočívá v tom, že Ukrajinci protitankovou minu zavěsí na dron. Ten ji pak dopraví například nad zakopanou pozici s ruskými vojáky. Následky detonace jsou natolik razantní, že níže vložené video nelze doporučit osobám se slabší povahou.
Bez ohledu na tuto inovaci a na fakt, že munice pro dronové útoky s využitím protitankových min Ukrajincům zřejmě v příštím období hned tak nedojde, zůstává Ukrajina nejzaminovanějším místem na světě. Přestože již začala vyrábět své vlastní odminovací stroje, a tamní zemědělci si dokonce svépomocí vyvíjejí vlastní, neobejde se země v budoucnu bez cizí pomoci a miny na Ukrajině budou nejspíš zabíjet bez rozdílu vojáky i civilisty ještě mnoho let.