Útokům desítek ruských dronů Šáhid čelí každou noc ukrajinská protivzdušná obrana. Značnou část z nich sestřelí a o desítky se postarají systémy elektronického boje. Minimálně v listopadu letošního roku se ale obránci napadené země naučili nový postup. Dokážou dron poplést natolik, že zamíří zpátky ke svému odesílateli.
Klidně až dvacet čtyři hodin vydrží podle ukrajinských zdrojů kroužit po nebi smrtonosné ruské drony Geran, tedy licenční obdoba íránských šáhidů. Rusové jich v posledních týdnech odpalují na ukrajinské cíle i vyšší desítky. Jejich úkolem je přehltit protivzdušnou obranu a vyčerpat ji natolik, aby hodnotnější a přesnější ruské zbraně, tedy balistické střely a střely s plochou dráhou letu, mohly nerušeně zasáhnout cíl.
Ukrajinci drony sestřelují, řadu z nich zlikvidují jejich systémy protivzdušného boje. Existuje ale malé procento bezpilotních letounů, s nimiž se stane něco odlišného. Francouzský deník Le Monde uvedl, že v určitých případech se ukrajinským expertům daří přeprogramovat ruské útočné drony ještě ve vzduchu a obrátit je na jejich území.
Nejde jen o případy, kdy se elektronickým bojem vyřazené šáhidy podaří přeprogramovat a poslat nazpět. V tomto případě hovořil o situaci, kdy letící ruský dron díky systémům elektronické války dokáže Ukrajina otočit a nasměrovat zpátky na ruského agresora.
Popisuje to například web United24media. Právě ten hovoří o situaci, kdy Ukrajinci obrátí ruský šáhid a nasměrují ho nazpět, případně do Běloruska. „Od 24. listopadu do 26. listopadu bylo na Bělorusko přesměrováno 46 dronů Šáhid,“ uvádí tento zdroj.