Podle analýzy Institutu pro studium válek (ISW) byla ukrajinská protiofenzíva v okolí Charkova úspěšná a donutila Rusy ke změně záměru, což byl pravděpodobně její hlavní cíl. Rusové tak upouštějí od snahy o široké obklíčení ukrajinských jednotek podél linie Izjum–Slovjansk–Debalcevsko a dávají přednost obklíčení Severodoněcka a Lysyčanska.
Ukrajinská protiofenzíva v okolí Charkova nutí ruské velení k rozhodnutí, jak pokračovat. Podle informací britského ministerstva obrany byly ruské jednotky stažené z Charkova vyslány směrem k Rubižnemu a Severodoněcku, ale za cenu odstoupení území v blízkosti Charkova, odkud Rusové město ostřelovali. Ukrajincům se podařilo osvobodit Pytomnmyk a také Molodovu, která je od ruských hranic vzdálena asi 25 kilometrů.
Ukrajinská protiofenzíva také nutí ruské jednotky, které se stále nacházejí v blízkosti města, soustředit své bombardování na útočící ukrajinské jednotky, místo aby pokračovaly v útocích na samotné město. Podle ISW se tato ukrajinská protiofenzíva začíná velmi podobat protiofenzívě, která nakonec vyhnala ruské jednotky z Kyjeva a zcela ze západní Ukrajiny. „Je však příliš brzy na to, aby se dalo říci, zda Rusové učiní podobné rozhodnutí i zde,“ dodává ISW.
Od čtvrtka však Rusové pravděpodobně kontrolují celé Rubižné a zřejmě i Vojevodivku, ležící na sever od Severodoněcka. Lze tedy očekávat masivní útok na Severodoněck či na jeho blízké okolí. Relativní úspěch| ruských operací v této oblasti v kombinaci s neúspěchem při postupu z Izjumu a znatelným poklesem rychlosti a síly tohoto pokusu o postup podle ISW naznačují, že postup v tomto směru zřejmě končí. „Tuto hypotézu podporují zprávy, že ruské síly v Popasně postupují spíše na sever, směrem na Severodoněck–Lysyčansk, než na východ k dálnici Slovjansk–Děbalcevo,“ udává ISW.
Není však vůbec jasné, zda jsou ruští okupanti schopni Severodoněck a Lysyčansk obklíčit, o dobytí ani nemluvě. „Ruské ofenzívy se v průběhu této války zadrhly pokaždé, když zasáhly zastavěnou oblast, a v těchto oblastech tomu pravděpodobně nebude jinak,“ domnívají se analytici ISW. Pokračující a rozšiřující se zprávy o demoralizaci a odmítání boje mezi ruskými jednotkami naznačují, že efektivní bojová síla ruských jednotek na východě je nadále nízká a bude i nyní klesat. Pokud navíc Rusové upustí od snah o postup z Izjumu, budou ukrajinské síly schopny soustředit úsilí na obranu Severodoněcku–Lysyčanska nebo v nejhorším případě na prolomení ruského obklíčení před pádem těchto sídel.
Přesto stále dochází k ničení nejrůznějších civilních cílů. V noci na pátek ruské rakety zasáhly kulturní dům v Derhačově, kde sídlilo centrum humanitární pomoci pro obyvatele. „Vážení občané! Bohužel dnes v noci okupanti dotáhli své dílo do konce a zničili raketovým útokem derhačovský kulturní dům a spolu s ním i náš humanitární štáb. V souvislosti s tím dnes nebude vydávána humanitární pomoc. Řešíme logistické otázky a určitě vás budeme informovat o dalším postupu,“ oznámily místní úřady.
Tvrdé boje se očekávají o Hadí ostrov, protože jde o strategicky důležitý bod a ruští okupanti zde posilují svoje jednotky. „Kdo ovládá ostrov, může každou chvíli zablokovat pohyb civilních lodí ve všech směrech na jih Ukrajiny… Hadí ostrov je územím Ukrajiny a my ho budeme zbavovat okupace a bojovat o něj tak dlouho, jak bude potřeba,“ vysvětluje důvody šéf hlavní správy ukrajinské rozvědky Kirill Budanov. Ostrov umožňuje kontrolovat do jisté míry i vzdušnou situaci na jihu Ukrajiny a je důležitý z hlediska možnosti vylodění ruského taktického námořního výsadku.
Na moři se Ukrajině povedl další zásah ruské lodi. Tentokráte byla zasažena podpůrná logistická loď Vsevolod Bobrov, která po útoku skončila v plamenech. Poškozené plavidlo je podle ukrajinských zdrojů taženo do přístavu v Sevastopolu. Rusové další lodní ztrátu nekomentovali.