Ukrajinský Časiv Jar západně od známého Bachmutu v Doněcké oblasti již měsíce odolává tlaku ruské přesily. Obránci města z řad 24. samostatné mechanizované brigády ho zarputile brání od června. Češi tuto brigádu, která pochází ze Lvova, dlouhodobě podporují prostřednictvím dobrovolníka Vasyla Kapusteje.
Zhruba v době, kdy 24. brigáda do Časiv Jaru přijížděla, okupanti stačili po měsících krvavého úsilí obsadit jeho předměstí Kanal. Během následujícího léta pak už ale ukrajinští obránci nedovolili jejich jednotkám pokročit dál, natož vytvořit si ve městě, které se mezitím vinou ruského bombardování proměnilo v trosky, stabilní pozice.
Zatímco z jiných míst doněcké fronty zní zprávy o ukrajinském ústupu, linie u Časiv Jaru, tvořená mj. tzv. Donbaským kanálem, se za celé léto takřka nepohnula. To ale neznamená, že by tam neprobíhaly výjimečně kruté boje. Protože do města přímo neprorazili, zkouší nyní okupanti Časiv Jar obejít z jihu. Také tam ale tvrdě narazili.
Zkoušejí město obklíčit
„Ruské síly pokračovaly v ofenzivních operacích jižně od Časiv Jaru nedaleko (obcí) Stupočky a Bila Hora a jihovýchodně nedaleko Kliščijivky, ale nedosáhly žádných potvrzených zisků,“ zní v poslední zprávě zahraničních expertů z amerického Institutu pro studium války. Podle nich se Rusové s podporou bývalých luhanských jednotek, a dokonce Čečenců marně pokoušeli ke Stupočkám proniknout.
Také čeští komentátoři z webu Válka online zaznamenali konstatování ruských vojenských bloggerů, že ruské síly jsou aktivní (pouze) na východní straně zmiňovaného kanálu. „Pokud je to pravda, pak byl nedávný ruský útok do prostoru u Stupoček buď odražen, nebo zničen a Ukrajinci opět ovládají přechod přes kanál západně od Kliščijivky,“ napsali ve středu.
Dronaři mají plné ruce práce
Ohromnou roli v této části fronty sehrávají ukrajiští dronaři, ať už z jednotky bezpilotních letounů 24. brigády Rarog, či z jiných jednotek. Ty likvidují jak pozemní hrozby, tak díky projektu ukrajinského dobrovolníka Stěrněnka „Nebeský rusořez“ útočí ve velkém na ruské sledovací drony, tzv. křídla, jako je vidět například zde.
Rusové se ovšem nevzdávají myšlenek na to Časiv Jar dobýt, jak o tom svědčí také poslední zprávy ukrajinského generálního štábu. Ten konstatoval, že se během středy pokusili o čtyři útoky, které navíc podporovalo letectvo. „V kramatorském směru nepřítel za podpory letectva útočil na naše pozice nedaleko Časiv Jaru, Stupoček a Bile Hory. Síly obrany zastavily všechny útoky okupantů,“ uvedli Ukrajinci na sociální síti Facebook.
Tank neměl šanci
O neustávajících ruských pokusech u Časiv Jaru prorazit píše také vojenský komentátor a poručík ukrajinské armády, zvaný Alex, na svém účtu Oficer+ na sociální síti Telegram. I podle něj Ukrajinci ruské útoky zastavili a při té příležitosti zničili také tank.
Jak již deník FORUM 24 informoval, jeho likvidaci zdokumentovali bojovníci dronové jednotky Rarog, která působí v řadách 24. mechanizované brigády, ve videu, v němž je vidět jeho zničení pomocí opakovaných útoků sebevražedných dronů.
Podle ukrajinských bojovníků se jednalo o typ T-80BVM, což je podle odborníků výrazně modernizovaná verze tanku T-80. Tank je vybaven speciální konstrukcí z mřížek, která má ochránit jeho zranitelná místa, má vylepšený reaktivní pancíř a také elektronický systém k rušení dronů a vyčkávací munice. Jak se ale ukázalo, nic z toho mu nebylo nic platné proti zarputilosti ukrajinských obránců Časiv Jaru.
Obráncům pomáhají i Češi
Již zaznělo, že Češi dlouhodobě podporují bojovníky z 24. brigády prostřednictvím sbírky dobrovolníka Vasyla Kapusteje. „Pro lvovskou 24. brigádu, vzhledem k tomu, že jsou nyní na velmi obtížném úseku na Donbasu, jsou aktuálně nejvíce zapotřebí vozidla typu pick-up, kterých jim na žádost velitele brigády plánujeme opatřit celou sérii, navíc vojensky modifikovaných pro jejich potřeby, tedy pro práci především malých mobilních skupin operátorů dronů,“ uvedl na stránkách sbírky Kapustej.
Doplnil, že pořízená vozidla chtějí vybavit pojízdnou verzí Starlinku, vysílačkami, rušičkami dronů, anténou pro zesílení signálu a mnoha dalšími „vychytávkami“.
Peníze ale půjdou také na provoz rehabilitačního centra, které díky českým dobrovolníkům vzniklo a které se zaměřuje na léčení posttraumatických stresových poruch u vojáků. Měsíčně jím projde zhruba 120 vojáků.
Další informace a články o mužích z 24. samostatné brigády si můžete přečíst na stránkách deníku FORUM 24 například zde.