Vybudování tzv. Ukrajinské legie v Polsku oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v návaznosti na podpis společné dohody obou zemí o bezpečnostní spolupráci. Tato jednotka má být vytvořena Ukrajinci pobývajícími na území Evropské unie, vycvičena v Polsku a zbraně poskytnou západní spojenci.
Podpis dohody o bezpečnostní spolupráci oznámili Zelenskyj a polský ministerský předseda Donald Tusk v pondělí během společné tiskové konference.
Podle oficiální zprávy zveřejněné na internetových stránkách ukrajinského prezidenta poskytne Polsko Ukrajině nový obranný balíček. Součástí dohody mají být ale zvláštní ustanovení, která mají pomoci vytvořit mechanismy pro zastavení ruských raket a dronů mířících na Polsko ještě v ukrajinském vzdušném prostoru. Rychlost zavádění těchto kroků má být ještě předmětem společné diskuze.
Jak ukrajinský prezident uvedl, součástí bezpečnostní dohody je rovněž zformování a výcvik tzv. Ukrajinské legie, a to z ukrajinských dobrovolníků, kteří žijí mimo území Ukrajiny.
„Ukrajinská legie bude vycvičena v Polsku a vybavena s pomocí našich partnerů. Každý ukrajinský občan, který se rozhodne připojit k legii, bude moci podepsat kontrakt s Ozbrojenými silami Ukrajiny. Naše týmy aktuálně vypracovávají veškeré detaily této nabídky,“ ujistil Zelenskyj.
Ukrajinský prezident rovněž ocenil, že Polsko je jednou z vedoucích zemí zapracovávajících ukrajinskou Mírovou formuli s ohledem na energetickou bezpečnost. „Již během tohoto léta musíme přednést připravený akční plán v rámci Mírové formule, abychom obnovili energetickou bezpečnost Ukrajiny, a tím i jejích sousedů v Evropě,“ řekl k tomu Zelenskyj.
Polský premiér Tusk v rámci svého vystoupení ujistil o pokračující podpoře Ukrajiny ze strany jeho země a ocenil konkrétní obsah jejich dohody. „Každé slovo v tomto dokumentu něco znamená a bude mít praktické důsledky. Vnímáme tato slova jako vzájemné závazky, ne jako prázdné sliby, a brzy společně s dalšími spojenci krůček po krůčku naplníme body tohoto dokumentu,“ ujistil.
Tusk rovněž zopakoval, že Polsko podporuje Ukrajinu na její cestě do Severoatlantické aliance. „Nikdo nemá právo činit rozhodnutí o budoucím míru a jeho formě bez Ukrajiny, nebo jejím jménem. A nic ohledně evropské politiky ve vztahu k Ukrajině by nemělo být rozhodováno bez Evropské unie jako celku,“ zdůraznil Tusk.