
Ukrajinské drony, ilustrační foto FOTO: Obranné zpravodajství Ukrajiny / se souhlasem
FOTO: Obranné zpravodajství Ukrajiny / se souhlasem

Ukrajinská ofenziva u Kursku zasáhla Rusko elektronickou válkou a bezpilotními letouny. Rychlý ukrajinský postup, který začal 6. srpna, zaskočil Rusko i západní analytiky. Ukrajinci pronikli hluboko do ruského území a ohrozili město Kursk. Podle dostupných informací ofenziva získala během několika dní více území než Rusové za několik měsíců. Podle expertů se zdá, že úspěchu bylo dosaženo díky zvládnutí nového stylu vedení války. Tématem se zabývá článek na webu Forbes.com.
Autor David Hambling na Forbesu cituje ruského vojenského bloggera na telegramovém kanálu „Trojka“. Podle něj použili Ukrajinci v menším měřítku taktiku, která byla dříve vyzkoušena v Charkově. Nejprve se jim povedlo „oslepit“ ruské průzkumné drony letadlového typu. Tím zbavili velitele na druhé straně možnosti vidět, co se připravuje. Povedlo se to díky novým dronům propojeným s radarem protivzdušné obrany. K frontové linii byly také předsunuty rušičky krátkého dosahu. Ty byly naprogramovány na základě údajů získaných předtím z průzkumu elektronického boje.
„Objevili hlavní frekvence našich pohraničních radiokomunikačních sítí, frekvence pro řízení dronů a připravili silné rušičky, které rozdrtily naši komunikaci,“ tvrdí další ruský blogger, kterého cituje účet WarTranslated na síti X. Ukrajincům pomohlo i to, že oblast nebyla vybavena nejnovějším zařízením schopným odolat rušičkám. Ruské bezpilotní letouny, nezbytné pro identifikaci cílů a navádění dělostřelectva, nebyly schopny fungovat.
„Drony jsou významným přínosem pro zastavení obrněných útoků. Poslední zprávy naznačují, že mají na svědomí dvě třetiny nebo více zničených tanků, přičemž videa ukazují celé obrněné útoky vyřazené jeden po druhém postupnými zásahy FPV dlouho předtím, než dosáhly nepřátelských pozic. Soustředěním dostatečného množství rušiček v kurském sektoru Ukrajina neutralizovala ruské bezpilotní letouny, a umožnila tak svým obrněncům překročit otevřené území, aniž by byli zničeni,“ píše Forbes.
S ruskými jednotkami zakopanými hluboko v obranných liniích a budovaných po dobu dvou let si poradily přesné drony létající v rojích. Ty zaútočily bombami do otvorů v krytech, na zákopy a zemljanky. Objevila se bezpilotní letadla provádějící střemhlavé nálety, jako tomu bylo za někdejšího německého Blitzkriegu, kdy střemhlavé bombardéry sloužily k podpoře pozemních jednotek. Ukrajinci pak rychle obsadili vyčištěné pozice.
Rusové zavádějí nové poloautonomní FPV drony (drony s kamerovým online přenosem) s optickým naváděním, ale zatím se nevyskytují ve velkém množství. Tím se otevírá „časové okno“, kdy může být rušící blesková akce úspěšná a zajistit naprostou nadvládu dronů na dostatečně dlouhou dobu k uskutečnění průlomu.
„Stejně jako původní Blitzkrieg potřeboval kontrolu nad oblohou, aby jej nezastavil nepřátelský letecký útok, mohla by se letecká síla dronů – flotily stíhacích dronů k sestřelování nepřátelských průzkumných a útočných plavidel – stát důležitou součástí moderní verze. Jejich úspěch při potlačování nepřátelských bezpilotních letounů může rozhodnout o úspěchu či neúspěchu útoku,“ konstatuje David Hambling v článku na Forbes.com.