Ukrajinská protiofenziva je v plném proudu, v zemi ještě panuje léto, ale vojenští analytici a experti se již zamýšlejí nad tím, jak se promění situace na frontě, až opět udeří podzimní deště a nepříznivé počasí. Americký generál Mark Milley, který se válce na Ukrajině dlouhodobě věnuje, odhaduje, že ukrajinské armádě zbývá přibližně měsíc.
„Stále probíhají těžké boje a Ukrajinci pokračují v postupu. Ukrajině však zbývá jen něco málo přes 30 dní, než do její protiofenzivy zasáhne počasí,“ řekl generál Mark Milley pro BBC. Připustil, že protiofenziva probíhá pomaleji, než se původně čekalo, ale že Ukrajina „postupuje velmi stabilním tempem přes ruské frontové linie“.
Podle jeho mínění je ještě příliš brzy na to říci, zda protiofenziva selhala, protože „neskončily všechny bitvy, jimiž se Ukrajina snaží dosáhnout svých cílů“.
„Boje budou tak či onak pokračovat. V chladu, vlhku a blátě je obtížnější bojovat, ale boje budou pokračovat. Protiofenziva neskončí,“ řekl Kyrylo Budanov, šéf ukrajinské rozvědky. V současné době ukrajinské jednotky postupují jižně od Robotyne a také okolo Bachmutu.
Experti Institutu pro studium války (ISW) poznamenávají, že sezónní přívalové deště a bláto pozdního podzimu zpomalí schopnost pohybovat se nad zemí na obou stranách a nízké teploty způsobí řadu logistických problémů. Nástup takového sezónního počasí na Ukrajině se však může lišit. Ale přestože povětrnostní podmínky protiofenzivní operace Ukrajiny ovlivní, nepovedou k jejich zastavení. „V zimě se na celé Ukrajině vyskytuje silný mráz, který činí půdu opět příznivější pro mechanizované manévry. Během loňské zimy Ukrajina dokázala tyto podmínky využít ve svůj prospěch,“ připomíná ISW.
ISW zároveň připomíná šířící se stížnosti v ruské armádě, o nichž referují i prováleční ruští blogeři. Například neonacistická krajně pravicová vojenská skupina Rusič zveřejnila seznam stížností, v nichž poukázala především na to, že Rusové nemají dostatečné schopnosti pro vedení protibateriového boje a ruské jednotky nemají dostatek laserem naváděných střel a bezpilotních prostředků k jejich ovládání. Navíc je ruský vícenásobný raketomet Tornado-S méně odolný vůči elektronickému boji než americké systémy HIMARS. Velkou výhradu má Rusič k tomu, že okupační jednotky mají značné potíže s komunikací, ruští vojáci si například musejí kupovat vlastní komunikační prostředky, takže komunikace mezi různými jednotkami, které používají různé technologie, je ztížena.