Vyzpovídali jsme Ukrajinku Halinu Vasiljenko, která již několik let žije v Česku a aktivně působí v neziskové organizaci Pražský Majdan. Co si myslí o současné situaci na Ukrajině, o situaci v Česku i na Krymu? A proč je pyšná na svého prezidenta?

Jste členkou Pražského Majdanu. Přibližte nám jej…
Je to nezisková organizace, která mnoha různými způsoby pomáhá Ukrajině. V Pražském Majdanu jsou jak Ukrajinci, tak Češi, kteří s námi sympatizují.  Naší hlavní činností je pravdivě informovat o dění na Ukrajině a pomáhat, jak jen to jde. Například sbíráme oblečení pro potřebné nebo staré kůže, z nichž se budou posléze šít rukavice pro vojáky, šijeme maskovací sítě a tak dále, je toho hodně. Ale hlavně informujeme!

A jak jsem si všimla, při různých příležitostech děláte taky různé akce, někdy i demonstrace
To taky. Připojujeme se i k akcím za demokracii, které u vás probíhají. Byli jsme 17. listopadu na Václavském náměstí, pak jsme šli v ohromném pochodu na Hrad, teď v neděli jsme se zúčastnili skutečné oslavy 17. listopadu na Albertově. Mimo to každou neděli od jedné do sedmi stojíme se svým stánkem na Staroměstském náměstí a informujeme o dějinách na Ukrajině i o aktuální situaci. Je nás jen 27, ale děláme, co můžeme, protože ruská propaganda je tady v Česku dost silná.

Stojíte i vy sama každou neděli ve stánku?
Ano. Ale přicházím až v půl druhé, protože předtím jsem v kostele. Spousta lidí nám tam na náměstí i nadává, ale jednou přišel Rus, přímo z Moskvy, který děkoval. Říkal: Tady stojíte i za nás, nejenom za Ukrajinu, protože ta diktatura u nás už je.

To jistě potěší. Co si myslíte o situaci na Ukrajině?
Celkově? Já jsem optimistka, věřím, že nakonec všechno dobře dopadne. Když jsme tehdy povstali na Majdanu, začal obrat k lepšímu.

Byla jste tam taky?
Ne. Byla jsem tehdy v Praze. I tady probíhaly akce na podporu Majdanu, což mi připadalo velmi důležité, protože podle mě právě proto Majdan zvítězil, že měl podporu prakticky v každém státě. Přinutili jsme svět, aby se na nás podíval. Vím, že Rusko je silná země a pro každého je výhodnější se s nimi nehádat, ale to porušení demokracie bylo natolik velké a navíc my jsme v každém státě, takže i proto nás asi podpořili všichni.

Když říkáte „my“, tak myslíte „my Ukrajinci“?
Ano, přesně tak to myslím. Ale nejen Ukrajinci, ale všichni, kteří jsou na naší straně, do té party patří. I Češi třeba. Prostě všichni podporovatelé.

Jak se žije vaší rodině na Ukrajině?
Špatně. Každý cítí tu válku, ekonomicky je to hodně těžké, ať žijete v kterékoliv části země. Stát teď nemůže růst, každý den kvůli válce ztrácíme peníze, které by se jinak investovaly do obnovy země.

Jak to momentálně vypadá se separatisty na východě Ukrajiny?
Podle mých informací tam už prakticky žádní nejsou. Zbyla jen regulérní ruská armáda. Separatisté totiž nejsou nekoneční, oni nepřibývají. A navíc, když se podíváte na seznam separatistů, které třeba Alexandrovci nazývají slušnými lidmi, tak jsou to feťáci, kriminálníci a podobně. Já jsem tady v Praze navštěvovala v motolské nemocnici lidi, kteří sem přijeli léčit zranění z Doněcka, a ptala jsem se, jestli tam je regulérní ruská armáda, jestli viděli ruské vojáky a oni odpovídali: Existuje snad ještě člověk, který ještě věří tomu, že tam není ruská armáda?

Existuje. A ne jeden. Já sama jsem v srpnu mluvila s jednou Ruskou a ta mi tvrdila, že to je jenom humanitární pomoc…
Humanitární pomoc? A co ty zbraně? To je nesmysl. Samozřejmě, ruská propaganda jede, takže budou pořád dokazovat, že tam není regulérní armáda, nedávají separatistům žádné zbraně a tak. Častým argumentem je, že kdyby tam byla ruská armáda, tak už by bylo po Ukrajině. Jenže ta válka je opravdu hybridní, Putin se se svou armádou schovává a ruští vojáci, kteří tam zemřeli, jsou pohřbeni jako psi. To nikdo nevidí…

Proč to podle vás dělá? Chce si zabrat celou Ukrajinu? Nebo o co tam jde?
Nevím, opravdu nevím, o co mu jde. Vypadá to, že hlavně potřebuje dělat zemi destabilizovat, zničit infrastrukturu, zasít strach…

Aby se Ukrajina stala slabou…
Ano, přesně. Země bude slabá a on ji zabere stejně jako začátkem minulého století. Ale pozor, to není jen Ukrajina, Putin dělá „binec“ na celém světě. Nemyslete si, ta hybridní válka je i tady, i když se zatím nestřílí, ale informační válku rozpoutal všude. Já když si vzpomenu, jak si Ukrajina žila šťastně, měli jsme sice problémy, ale měli jsme svobodu, než se ji Janukovič rozhodl zničit. Teď, když ukazují mého prezidenta, tak se konečně nestydím. Měl krásný projev v OSN, plynule krásně mluví anglicky a je to chytrý člověk. A i jinak vidím změny na Ukrajině a věřím, i přes všechno, co jsem řekla, že nakonec bude všechno zase dobré.

Co říkáte na situaci u nás? Na našeho prezidenta?
Je to volba českého národa. Nechci strašit, ale mně to silně připomíná situaci na Ukrajině těsně před Majdanem. Tady je taky jedna strana, která podporuje demokratické zásady, a druhá strana je proruská a protidemokratická. A mezi nimi začíná boj. Je to dost nebezpečná situace a jsem si skoro jistá, že je to rozpoutané a uměle živené Kremlem. Vždyť tady máte asi dvacet webů s prokazatelně ruskou propagandou! Česko má ale štěstí, že je v EU a v NATO.

Někteří to vnímají jako „neštěstí“…
Tak těm bych vzkázala, že neštěstí měla Ukrajina, že v NATO nebyla, a tím pádem si Putin dovolil zasáhnout na jejím území. Podívejte se na situaci v Turecku. I přes to, co se stalo se sestřelenou stíhačkou, tak nenastala prakticky žádná reakce. Ano, Lavrov zrušil jednání v Ankaře a Rusové prohlásili, že nebudou z Turecka kupovat kuřecí maso a nebudou tam jezdit na dovolenou.  Směšné!

Přitom napětí na Ukrajině se stále stupňuje. Premiér Jaseňuk včera oznámil, že Ukrajina zakázala tranzitní lety všech ruských leteckých společností přes svůj vzdušný prostor.
Ano, napětí se stupňuje. Na severní Krym se stáhla elitní ruská armáda, na hranicích s Ukrajinou se zvýšil pohyb ruské armády, v Donbasu se zase začalo střílet, příměří je opět porušováno.

A do toho všeho zřejmě radikálové na Krymu odřízli obyvatele od elektřiny.
Někdo výbušninami zničil rozvodné stožáry, no a toho využili krymští Tataři v čele s Mustafou Džemilevem a Rafatem Čubarovem a nepouštějí ke stožárům opraváře.

Takže nejdřív zablokovali dodávky potravin a teď elektřinu. Uprchlická krize Krym asi na čas zastínila, tak na sebe upozornili…
Krym vždycky patřil krymským Tatarům a bude jim zase patřit. Ti se nikdy nevzdávají. A co se týká uprchlíků, to byl podle mě taky kremelský plán vyvolat chaos, vystrašit všechny terorismem a upřít pozornost jinam. Tak se to povedlo. Všichni mluví jen o migrační krizi a teroristech a nikdo se nedívá Putinovi pod ruce na Ukrajině.

Chcete tím říci, že za migrační krizí a terorismem stojí Putin? Není to trochu konspirační teorie?
Nehledejte viníky, ty stejně nenajdete, ale hledejte toho, pro koho je to výhodné. Myslím, že jsem tím řekla všechno.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner