Olga German je mladá žena, novinářka a aktivistka pocházející z východní části Ukrajiny. Prožila tzv. Euromajdan jako přímá účastnice a dnes se snaží bojovat s ruskou propagandou, která má na Ukrajině obrovský vliv. Z Putinova Ruska strach nemá – bojí se však toho, že konflikt, který již dlouhé měsíce ničí její zemi, nikdy neskončí a naopak bude zapomenut kvůli stále většímu sbližování Ruska a Západu.
Jak byste popsala současnou situaci na Ukrajině?
Stále je tu válka. Má země je jednotná i přesto, že Krym byl anektován. Pořád jej beru jakou součást Ukrajiny, já i mnoho lidí tady i na Krymu. Na východě je navíc situace velmi složitá, jak bychom mohli říct, že tam není válka, když tam trpí lidé? Já sama také pocházím z východní Ukrajiny, konkrétně z Charkova. Ale to není ten důvod, proč jsem z celé situace tak nešťastná, je přece samozřejmé mít problém s tím, když jiná země okupuje vaši vlastní zemi. Ale samozřejmě jsou zde i lidé, kteří žádný tlak nepociťují, kteří nejsou zasaženi. Já k nim ale nepatřím a také je nesoudím.
Máte strach ze současného sbližování Ruska s Evropskou unií a Západem obecně?
Asi nemůžu úplně říct, že se bojím, protože upřímně uznávám, že spolupráce v boji proti terorismu, a to zejména na pozadí toho, co se stalo ve Francii, se dala očekávat. Ale zároveň si uvědomuji – a nemůžu to za žádných okolností přehlížet – že Rusko je agresorem na Ukrajině. Proto pokud se tyto státy spojí se zlem, aby porazily zlo jiné, je to jen záměna dvou špatných věcí. Pokud ale spojení těchto zemí přinese mír, a tím myslím opravdový mír, tak to musím podporovat. Mír si přeji nejen pro Ukrajinu, ale pro celý svět.
Jak vnímáte možnost zrušení sankcí proti Rusku?
Samozřejmě se to může stát. Nebylo by to dobře, ale na druhé straně musím také říci, že sankce Rusko v aktivitách na Ukrajině nijak nebrzdily. Vím, že nám Evropská unie nemůže rychle a jednoduše pomoci, a také vím, že to Ukrajina musí celou situaci zvládnout a Rusku čelit. Na druhé straně ale doufám v to, že evropské země za sebou vždy budou stát a bojovat společně, pokud bude hrozit nějaké nebezpečí. A že nebudou zapomínat, odkud to nebezpečí přišlo.
Vidíte možnost, jak porazit terorismus – a zvláště tedy Islámský stát – bez ruské účasti?
Ano. Ale je logické, že čím více zemí se do boje zapojí, tím rychlejší bude postup. Rusko bude pomáhat za vysokou cenu, ať už to bude zrušení sankcí, nebo prostě ignorování jeho chování na Ukrajině. Západní státy si budou muset vybrat. Měly by si ovšem uvědomit, že pokud věnují Rusku příliš svobody, bude velmi těžké vzít si ji zpět. Bude to vysoká daň.
Jaký vliv má momentálně Rusko na ukrajinskou společnost?
Hodně věcí se změnilo zejména v regionech, kde žijí Rusové i Ukrajinci. Když se tam lidé dívají na ruskou televizi či jiná média, jsou masírování propagandou a je pro ně opravdu těžké porozumět tomu, co se děje. Stejně jako v době Majdanu, kdy lidé slyšeli o tom, že neonacisté v Kyjevě se chystají převzít moc. Samozřejmě i dnes existují na Ukrajině extremistická hnutí, ale rozhodně to neznamená, že lidé na Majdanu byli agresivní nebo že byli dokonce placeni za svou účast tam. Byla jsem na místě každý den a nic podobného se nedělo. Možná mluvím jako idealista, ale já si Majdan pamatuji opravdu dobře. Člověk se cítil tak bezpečně na tak nebezpečném místě. Nebezpečném proto, že demonstranti byli napadáni a střílelo se, ale všichni jsme tam byli pospolu a drželi při sobě.
Vystudovala jsem žurnalistiku a spolu s kolegy jsme v reakci na všechny tyhle lži založili web stopfake.org, iniciativu absolventů a učitelů, která vysvětlují různé lži a hoaxy. Jsem hrdá na to, že jsem součástí tohoto hnutí. Překládám stránky do španělštiny, protože jsme přesvědčeni o tom, že čím více jazyků budeme používat, tím známější po světě budeme – a tím lépe se bude dařit čelit propagandě.
Máte pocit, že v současnosti na Ukrajině převládá demokracie?
Ano, ale velmi křehká a rozhodně ne všude. Asi největším ukrajinským problémem je korupce, přestože to slýcháme pořád, je to pravda. Lidé jsou unavení a nevědí, komu mohou věřit. Ukrajina čelí krizi, lidé nemají práci, koluje tu teď takový vtip: „Ceny stoupají, daně stoupají. Díky Bohu, že alespoň platy se nemění.“ Lidé často jen přežívají. Ale od revoluce uběhla teprve krátká doba a samozřejmě situace na východě ekonomiku také naprosto rozkládá.
Věříte, že se Ukrajina nakonec stane součástí Evropské unie?
Díky tomuto přání vznikl Euromajdan. Bohužel po tom agresivním útoku na naši zemi jsme pochopili, že více než boj s autoritami z Ukrajiny musíme čelit Putinovým následovníkům. Bojujeme za svobodu a demokracii, což je velice těžké v takovéto ekonomické situaci. Musíme zastavit konflikty na východě, nemůžeme je jen tak ignorovat. Čím dříve začneme, tím dříve se pohneme dál. Rusko má ale bohužel stále velkou sílu nás brzdit. Ptala jste se na strach z Ruska – ano, máme z něj strach, ale to není to hlavní. Máme strach, že nikdy neskončí válka, kterou s námi Rusko vede, a to úplně rozloží naši zemi.