Ruský opoziční politik a ekonom Vladimir Milov se vyjádřil k vytlačení ruských jednotek z pohraničních oblastí Charkovské oblasti. Situace v regionu se podle něj dramaticky změnila z vojenského i strategického hlediska. Mýtus o neporazitelnosti ruské armády se zhroutil, prohlásil v pořadu Radia Svoboda.
„To byl vždy jen mýtus. Myslím, že jsme od prvních dnů války viděli, jak obtížné je pro ruskou armádu postupovat a bojovat. Že se zmocnili některých území – to bylo možné buď kvůli zradě na Ukrajině, jako na jihu Chersonské oblasti, Záporoží, nebo díky taktice, která znamenala spálenou zemi raketovým a dělostřeleckým ostřelováním, kdy pak bylo velmi obtížné udržet obranu,“ řekl Milov k iluzorní vojenské nepřemožitelnosti Ruska.
Opoziční politik už mnoho měsíců předpovídá, že když ukrajinská armáda přejde do rozhodující ofenzívy, dá se očekávat útěk ruských vojsk.
„To je zhruba to, co vidíme právě teď. Klíčovou roli zde podle mého názoru hraje rozdíl v motivaci. Ukrajinská armáda má veškerou motivaci vrátit obsazené území s dostatečným hněvem (v dobrém slova smyslu), zatímco ruské síly nemají motivaci vydržet do posledního muže. (Rusové) dobře znají situaci na místě, vědí, že pro své velitele nic neznamenají, a pokud ano, budou jednoduše opuštěni. Když tedy dojde k takovému rozhodujícímu útoku, musejí prostě utéct, aby si zachránili kůži, což pak také udělají a hromadně za sebou nechávají své vybavení,“ vysvětlil Milov.
Následně vyjmenoval důvody, proč poslední události na bojišti považuje pro ruskou armádu za strategickou porážku. „Myslím, že je to strategická porážka v několika ohledech. Za prvé, jak jsem již řekl, myslím, že rozdíl v motivaci je zcela zřejmý. To znamená, že ukrajinská armáda má velmi vážnou a působivou motivaci bojovat za návrat svých zemí okupovaných Putinem,“ prohlásil. V tomto smyslu je podle Milova kvalita ukrajinských ozbrojených sil mnohem vyšší než těch, které tam Putin pošle jakýmkoli mobilizačním způsobem.
„Ruští vojáci na mě působí dojmem, že tamní lidé nechápou, za co bojují. Ve skutečnosti se velmi bojí. Hodně slyší o tom, jak je nyní ukrajinská armáda silná, dobře vycvičená, vyzbrojená nejlepšími západními zbraněmi, a opravdu se bojí o svůj život. Nepřeceňoval bych organizované přeskupování nebo stahování vojsk, myslím, že je tam velmi mnoho známek útěku,“ pokračoval Milov.
Dalším faktorem podle něj je, že Ukrajinci přistupují k vedení protiofenzívy jak na chersonském, tak na charkovském směru velmi kreativně, zatímco Rusové jsou v zajetí svých starých válečných postupů.
„Od dubna jsme byli svědky toho, že se vše vyhladí raketami, dělostřelectvem, vytváří se spálená země, milimetr po milimetru se prostě postupuje taktikou spálené země. Jak vidíme, Ukrajina za tento týden získala zpět více území než Putin za celou svou ofenzívu v Donbasu v průběhu všech měsíců od dubna. Takže je vidět kreativnější, neortodoxní taktika versus primitivní taktika. Je asi jasné, kdo vyhraje. Ve skutečnosti si myslím, že hlavním výsledkem téměř sedmiměsíční války je to, že Putin zničil a rozbil všechny své nejkvalifikovanější a bojeschopné síly. Živé síly, které jsou dnes na místě, jsou mnohem hůře vycvičené, mnohem hůře motivované, a navíc jsou zde obrovské problémy s odměňováním a zásobováním,“ prohlásil.
Dnes už však podle jeho slov nejsou ruské ozbrojené síly ani v tom stavu, v jakém aspoň byly ještě v únoru. „Putin už nedisponuje takovou armádou, která 24. února válku zahájila. Proto je pro Putina nemožné získat zpět strategickou iniciativu – jde pouze o udržení území, není nikdo, kdo by postupoval vpřed. Síly, které jsou k dispozici, nejsou schopny tento problém vyřešit. Ukrajinci jsou na tom opačně. Kdy a kam se Ukrajina posune, je otázkou času. Vzhledem k tomu, že Putin nemůže vážně postupovat vpřed, kromě režimu posledních měsíců, kdy na několik týdnů obsadili Peski (vesnice v Doněcké oblasti, pozn. red.), můžeme od Putinovy armády těžko vidět něco kvalitativně odlišného. Ano, je to strategický bod zlomu, je to začátek globální strategické porážky,“ dodal Milov.