Ukrajinská protiofenzíva se může zadrhnout kvůli nedostatku zbraní a výcviku armády, píše americký deník The Wall Street Journal. Ani dodávka stíhaček F-16 nezaručuje, že ofenzíva bude pokračovat plynule. Zároveň ukrajinské a západní zpravodajské služby tvrdí, že ruská armáda má nízkou morálku kvůli vyčerpání, špatnému zásobování a bojům mezi ruskými vůdci.
Když Ukrajina letos na jaře zahájila protiofenzívu, západní státy věděly, že Kyjev nemá výcvik a dostatek zbraní – od granátů po bojová letadla – aby ruské jednotky vytlačil. Doufaly však, že ukrajinská odvaha a vynalézavost zvítězí. „To se nepodařilo. Hluboká a smrtící minová pole, rozsáhlá opevnění a ruské letectvo dohromady do značné míry zablokovaly významný postup ukrajinských jednotek. Namísto toho hrozí, že se kampaň zvrhne v patovou situaci, která může bez výraznějšího posunu v tempu vyčerpat životy a vybavení,“ píše The Wall Street Journal.
Vzhledem k tomu, že pravděpodobnost jakéhokoli rozsáhlého ukrajinského průlomu v tomto roce klesá, Washington a jeho spojenci čelí znepokojivé vyhlídce na delší válku, která si vyžádá nové obrovské investice do moderních zbraní a dalšího výcviku, aby Kyjev měl šanci zvítězit.
Deník dále připomíná, že amerického prezidenta Joea Bidena na podzim příštího roku čekají volby. Podle mnoha lidí ve Washingtonu prý vedou obavy Bílého domu z dopadu války na volební kampaň ke stále větší opatrnosti ohledně výše podpory, kterou lze Kyjevu nabídnout.
Zároveň však poznamenává, že americká nerozhodnost kontrastuje se změnou názorů v Evropě, kde se v posledních měsících stále více lídrů přiklání k názoru, že Ukrajina musí v konfliktu zvítězit a Rusko musí prohrát, aby byla zajištěna bezpečnost kontinentu.
Evropské státy však nemají dostatek prostředků, aby poskytly Ukrajině vše, co potřebuje k vytlačení okupačních sil z přibližně 20 procent území země. Západní diplomaté tvrdí, že evropští představitelé pravděpodobně výrazně zvýší podporu Kyjevu, pokud pocítí neochotu Spojených států.
Zároveň ukrajinské a západní zpravodajské služby tvrdí, že ruská armáda má nízkou morálku kvůli vyčerpání, špatnému zásobování a občanským bojům mezi ruskými vůdci. „Zdá se, že Rusko není schopno převzít iniciativu a zaútočit na ukrajinské pozice, ale jeho síly zůstávají dostatečné na to, aby obsadily stovky kilometrů opevnění a použily velké množství letadel, které drží kyjevské jednotky na uzdě,“ poznamenává WSJ.
Mezi zpravodajci, kteří se v poslední době vyjádřili k průběhu války na Ukrajině, byli i ředitel CIA William Burns a šéf britské rozvědky MI6 Richard Moore. Ukrajina podle Moora za poslední měsíc osvobodila větší část území, než Rusko zabralo za poslední rok. Zničující válka může prý skutečně skončit jen tehdy, až svrchovaná Ukrajina bude žít ve svobodě. „Ukrajinské ozbrojené síly přešly do protiofenzívy, čímž prokazují svoji ohromující schopnost osvojení nové technologie,“ poznamenal na britské ambasádě v Praze.
Burns mimo jiné na bezpečnostním fóru v Aspenu prohlásil, že ruská obrana má řadu významných strukturálních nedostatků. Mezi ně podle něj patří nízká morálka, špatné velení a rozvrat mezi politickým a vojenským vedením.
Deník The Wall Street Journal rovněž připomíná, že žádná západní armáda by se nepokusila prolomit vybudovanou ruskou obranu, aniž by ovládla oblohu. Nedostatek ukrajinské protivzdušné obrany a protiletadlových zbraní umožnil Rusku dominovat na obloze nad většinou fronty.
Pokud Ukrajina obdrží stíhačky F-16, jejich dopad na bojové operace bude záviset na mnoha faktorech, včetně počtu dodaných letounů, složitosti jejich palubního vybavení a zbraňových systémů, kterými budou vybaveny. WSJ píše, že nasazení moderních stíhaček v boji bude rovněž náročné a bude vyžadovat jinou úroveň synchronizace ukrajinských operací.