ANALÝZA / Měla to být mocná posila pro ukrajinskou armádu. Tisíce mužů vycvičených ve Francii a vybavených těžkými západními zbraněmi krátce po výcviku zamířily na jeden z nejtěžších úseků fronty u Pokrovsku. Poměrně brzy se ukázalo, že mít tanky a houfnice nestačí. Jednotka postrádala klíčové vybavení elektronického boje i bezpilotní letouny.
Nezkušení vojáci si neuměli poradit s komplexnějšími bojovými úkoly, takže za ně museli zaskakovat jejich vlastní velitelé. Docházelo k masovým dezercím. Teprve díky úsilí dobrovolníků a některých rozumných důstojníků se nyní daří dát roztříštěnou brigádu do pořádku, ale došlo k tomu až poté, co utrpěla bolestné ztráty a její muži skončili pod dohledem zkušených brigád složených z ukrajinských válečných veteránů. Ti nyní říkají, že mnohem lepší by bylo, kdyby muži posílili jejich řady hned na začátku, a že žádná nová „reklamní“ brigáda vůbec nebyla potřeba.
Ambiciózní projekt ukrajinského politického a vojenského velení usiluje o vytvoření až čtrnácti nových brigád. Jejich jádro mají tvořit muži odvedení v rámci pokračující mobilizace. Ti mají být vycvičeni a vyzbrojeni na Západě. Jedním z pilotních projektů tohoto formátu spolupráce se měla stát 155. samostatná mechanizovaná brigáda. Patrně i s ohledem na to, že výcvikem měli její muži projít ve Francii, byla pojmenována podle druhé manželky francouzského krále Jindřicha I., dcery kyjevského knížete Jaroslava I. Moudrého, Anny Kyjevské.
Mobilizační chaos na kolečkách
Jak píše ukrajinský novinář Jurij Butusov, který se na příběh 155. brigády zaměřil, sestavování jednotky provázely od jeho počátku na jaře a v létě loňského roku veliké zmatky. Z tisíců mužů, kteří se připravovali na bojové nasazení, bylo totiž během léta postupně odebráno vrchním velením více než 2500 vojáků pro doplnění jiných jednotek. Další ale do brigády mezitím přicházeli.
„To znamená, že z brigády odebrali skoro každého, kdo byl relativně vhodný a komu velitel brigády a důstojníci právě přidělili funkce, a tak vlastně vynulovali všechny předchozí čtyři měsíce práce,“ popisuje novinář s tím, že zbytku mužů velení sdělilo, aby se připravili k odjezdu na výcvik do Francie. Tou dobou už ale brigáda řešila vážný problém. Ohromná fluktuace mobilizovaných branců vedla mimo jiné i k tomu, že ještě, než brigáda vyrazila na Západ, evidovala už na 935 případů svévolného opuštění jednotky, tedy dezerce.
Jak Butusov konstatuje, výsledkem bylo, že v rámci 155. brigády bylo do Francie posláno 1924 vojáků. Pouze 51 z nich mělo vojenskou praxi delší než jeden rok a většinu, tedy 1414 mužů, tvořili branci posbíraní halabala na ulici, kteří nesloužili ještě ani dva měsíce. 150 z nich nemělo dokončený ani základní výcvik. Plná třetina z těchto sto padesáti nováčků pak dezertovala ještě ve Francii, což tamní vojenské instruktory nemile překvapilo.
Velení vojáky ani nepotkalo
Výcvik ve Francii podstoupilo i velení brigády a jednotlivých praporů, které se na Ukrajinu vrátilo později než samotní vojáci. V jejich nepřítomnosti na Ukrajině podle Butusova zběhlo dalších sedm set mužů. Ti byli nahrazeni jinými a prošli výcvikem, aniž kdy viděli své velitele. Velitelství brigády dorazilo na Ukrajinu na konci listopadu, po absolvování zmíněného štábního výcviku ve Francii, ale velitel brigády plukovník Dmytro Rjumšin se nestačil se svými novými muži ani seznámit, natož provést doplňkový výcvik pro sladění nesourodého personálu.
V mezičase totiž začalo ukrajinské velení posílat nedostatečně vycvičené a nezkoordinované jednotky rovnou do Pokrovsku v Doněcké oblasti, kde aktuálně probíhají jedny z nejhorších bojů. Rjumšin se štábem byl krátce nato odvolán, což oznámil 11. prosince na stránkách 155. brigády. Na jeho místo byl jmenován nový velitel, plukovník Taras Maksymov. To už vzbudilo poprask, a komentátoři vyčítali ukrajinskému velení, že Rjumšin, který platí za kvalitního velitele, vůbec nedostal šanci s brigádou cokoli smysluplného podniknout.
Byli tedy jmenování noví velitelé, kteří neměli o aktuální situaci ve 155. brigádě ani ponětí. Jednotlivé prapory brigády se již zapojily do krvavé řeže v Donbasu. Ohromné komplikace jim přitom způsobila kombinace tří klíčových nedostatků.
Jednotky zprvu vůbec nebyly vybaveny systémy elektronického boje, takže jejich vozidla byla extrémně zranitelná vůči útokům ruských dronů. Naopak jednotky pilotů dronů sice prošly odpovídajícím výcvikem, neměly ale specifické know-how potřebné pro boj v aktuálních podmínkách a chybělo jim potřebné vybavení jako záložní antény či vozidla pro přesun.
Třetím a hlavním faktorem byla nezkušenost mužstva i absence bojem zocelených poddůstojníků. To vedlo od počátku k tomu, že navzdory odvaze a odhodlání, které většina mužů zapojených do bojů prokazovala, ihned vyšlo najevo, že prostě nejsou schopní řešit složitější nebo nestandardní bojové situace. Bojové jednotky kvůli tomu utrpěly takřka okamžitě těžké ztráty, a to na lidech i na technice.
Improvizace v bojových podmínkách
Velitel druhého mechanizovaného praporu 155. brigády popsal na sociální síti YouTube situaci, kdy musel osobně jít do útoku se dvěma malými jednotkami pěchoty, aby znovu získali Rusy dobytou pozici. Tou dobou mezi jeho muži nebyl ani jeden zkušený voják, bojové zkušenosti neměli ani velitelé čet. Jemu podřízení vyšší důstojníci řešili obdobně kritickou situaci jinde, protože celou jednotku tvořili jen bezradní mobilizovaní zelenáči. „Neměl jsem moc lidí, které bych s sebou mohl vzít, tak jsem si musel vybrat lidi z podpůrných jednotek, například z jednotky technického zabezpečení,“ líčí důstojník.
Podle rozvědky neměla být pozice Rusy už obsazena, jenže ještě než se jim podařilo k ní dojít, narazili na nepřátele a vypukl boj muže proti muži. Padlo během něj 15 Rusů a další vzali do zajetí. Během jejich výslechu se ukázalo, že nedaleko se nachází spousta dalších okupantů. Vzhledem k tomu, že nebylo možné povolat bojeschopné posily a tři jejich muži utrpěli lehká zranění, rozhodli se Ukrajinci stáhnout. „Pozice jsme obsadili, ale na jejich udržení jsme už neměli síly,“ popsal velitel praporu s tím, že nezkušenost jeho vojáků byla hlavní problém, který od počátku řešil. Podařilo se mu alespoň vyslat operátory bezpilotních letounů na zkušenou k sousedním brigádám, aby tam získali základní praktické zkušenosti pro vedení boje v tomto sektoru fronty.
Porodní bolesti ustávají?
Na pomoc 155. brigádě se vrhli také dobrovolníci, například Serhij Sternenko, jehož iniciativa zajistila již od počátku války pro ukrajinské vojáky více než 110 tisíc dronů. Situace se pomalu zlepšuje, ale až poté, co, jak již zaznělo, 155. brigáda utrpěla ztráty na lidech i na vojenském vybavení, a to včetně tanků nebo obrněných vozidel.
Dílčí jednotky 155. samostatné mechanizované brigády dnes mají být různorodě rozesety mezi jinými jednotkami na zhruba stokilometrovém úseku fronty, a neoperují tedy jako jednolitá brigáda pověřená obranou vymezeného úseku.
Dobrovolníci kritizují přístup velení i politické reprezentace, které podle jejich mínění daly přednost politickým cílům před těmi vojenskými. Celou kauzu nyní vyšetřuje ukrajinská inspekce SBI.
Další chyba pod tlakem Západu?
Podle amerického deníku Forbes, který případu rovněž věnoval pozornost, ukrajinské vedení nemělo na vybranou a muselo přesvědčit své váhající spojence o tom, že je Ukrajina schopná nadále generovat síly a čelit ruské agresivní válce. I proto patrně nařídilo formovat nové brigády namísto toho, aby posílilo početní stavy těch, které již existují a čelí nedostatku personálu.
Nebylo by to poprvé, co ukrajinské vedení ustoupilo tlaku Západu a dalo přednost politickému zisku před vojenskou efektivitou. Komentátoři opakovaně zmiňovali, že jedním takovým ústupkem byla i neúspěšná ukrajinská protiofenziva v létě 2023, kterou ukrajinské velení za cenu značných ztrát podniklo bez ohledu na absenci překvapení, ruskou vzdušnou převahu a masivní obranné linie, které jim okupanti postavili do cesty. Tehdejší velitel ukrajinské armády Valerij Zalužnyj ji tenkrát zastavil po pouhých několika dnech.
Tentokrát tvrdá realita války a počáteční katastrofální ztráty nezkušené brigády ukrajinské velení pro z měnu donutily zvolit řešení, které bylo na stole od počátku. Začlenit dílčí jednotky 155. samostatné mechanizované brigády Anna Kyjevská pod kuratelu jejích zkušenějších a bojeschopnějších sester.