Obranná rozvědka ukrajinského ministerstva obrany odhalila tajnou ruskou zprávu určenou nejvyššímu vojensko-politickému vedení. Ta ukazuje, jak se Rusové snažili mařit obchod s ukrajinským obilím.
Odhalený dokument popisuje postupy, jak co nejvíc sabotovat plavbu lodí v „obilném koridoru“, což vedlo ke konečnému rozpadu uzavřené dohody. Jako nástroj a záminku ruští úředníci využili mechanismy kontroly. Povedlo se jim snížit počet lodí, které se na exportu směly podílet. O celé záležitosti píše ukrajinský web Euromaidanpress.com.
„Kvalitní kontrola plavidel byla také jedním z klíčových prvků při omezování nekontrolovaného růstu vývozu obilí z ukrajinských přístavů. Zároveň byla činnost ruských inspektorů postavena v přísném souladu s vypracovanými metodickými dokumenty o organizaci inspekcí lodí. Výsledkem inspekcí bylo omezení účasti v Iniciativě pro 46 plavidel a omezení účasti 303 plavidel na celkem 342 dní,“ uvádí se v dokumentu.
Narušení obilní dohody mělo několik etap.
„Nejprve Rusko z iniciativy ruského prezidenta Vladimira Putina pozastavilo svou účast v dohodě o obilí od 29. října 2022 do 3. listopadu 2022. Podle dokumentu to vedlo k poklesu vývozu obilí ze 4,2 milionu tun v říjnu na 2,6 v listopadu. Dalším krokem je omezení přístupu lodí do přístavu Pivdennyj, snížení počtu inspekčních týmů na maximálně dva a pozastavení registrace dopravců obilí,“ cituje Euromaidanpress z dokumentu. To Rusům umožnilo „účinně omezit počet lodí směřujících do ukrajinských přístavů a výrazně omezit objem vývozu potravin z Ukrajiny, což celkově vedlo k neschopnosti Kyjeva vyvézt přibližně 20 milionů tun nákladu“.
Zvláštní pozornost byla věnována narušení dodávek obilí v rámci Světového potravinového programu (World Food Program). „Ukrajinské pokusy využít černomořskou iniciativu k pokračování takzvaného programu Obilí z Ukrajiny za účasti plavidel pronajatých v rámci Světového potravinového programu byly zastaveny. Taková plavidla byla zaregistrována až po předložení písemných závazků, že se takových akcí nebudou účastnit,“ uvádějí Rusové.
Autoři zprávy uzavírají, že „nashromážděný archiv poznatků umožní při řešení podobných problémů dosáhnout vysoké úrovně efektivity v co nejkratší době“.
Z odhaleného dokumentu je podle ukrajinské rozvědky patrné, že ruské akce k narušení obchodu s obilím jsou součástí jednotného plánu, kde cílené ostřelování ukrajinské přístavní infrastruktury je jen dalším krokem v jeho realizaci.
Rusko nyní od obilné dohody, zprostředkované OSN a Tureckem v červenci 2022, odstoupilo. Podle britských zpravodajských služeb Moskva zatajila skutečný důvod svého rozhodnutí. „Rusko se pravděpodobně rozhodlo odejít již před nějakou dobou, protože usoudilo, že dohoda již neslouží jeho zájmům.“
Moskva veřejně sdělila, že OSN nedodržela svou část dohody a nepomohla Rusku zvýšit vývoz jeho vlastního obilí a hnojiv. Ruské ministerstvo zahraničí tvrdilo, že dohoda byla „zaměřena tak, aby sloužila úzkým vlastním zájmům“ Kyjeva a jeho západních spojenců. Kreml také chtěl, aby ruská státní zemědělská banka byla po zákazu v červnu 2022 znovu připojena k systému rychlých plateb Swift. A přestože OSN nabídla, že pro Rusko zřídí dceřinou společnost, Moskva uvedla, že by to bylo příliš časově náročné, a odmítla to.
Ruský postoj již vyvolal prudký nárůst světové ceny pšenice. Generální tajemník OSN Antonio Guterres prohlásil, že tento krok „zasadí ránu lidem v nouzi na celém světě“.