Ukrajinská vládní koalice se dnes fakticky rozpadla, když odchod oznámila strana Svépomoc a koaliční smlouvu už dřív vypověděla strana Vlast. Koalice v parlamentu ztratila většinu, což přiblížilo hrozbu nových mimořádných voleb. Premiér Arsenij Jaceňuk podle médií hledá nové koaliční spojence.
Odchod Svépomoci z parlamentní většiny oznámil na tiskové konferenci v Kyjevě vůdce její poslanecké skupiny Oleh Berezjuk. Strana, kterou vede lvovský starosta Andrij Sadovyj, má ve sněmovně 26 poslanců. Protože strana Vlast expremiérky Julije Tymošenkové, která koalici rovněž opustila, má v parlamentu 19 poslanců, přišel Jaceňukův kabinet o většinovou podporu.
Vládní koalice, v níž už je kromě Jaceňukovy Lidové fronty pouze Blok Petra Porošenka (BPP), má ve sněmovně se 450 poslanci teoreticky podporu už jen 217 hlasů. Skutečnost je pravděpodobně ještě kritičtější, protože mnozí poslanci BPP nehodlají ve prospěch vlády hlasovat. Někteří z nich poslanecký klub opustili.
Jaceňukova vláda sice v úterý ustála hlasování o nedůvěře, hluboká vládní krize na Ukrajině ale dál trvá. Hlavní koaliční strana dnes v parlamentu oznámila, že proevropskou většinovou koalici neopouští, nicméně s Jaceňukovým kabinetem v jeho nynějším složení už spolupracovat nebude. Sněmovně byly předloženy dva nové návrhy na hlasování o nedůvěře vládě.
Šéf parlamentní frakce BPP Jurij Lucenko poslancům řekl, že „Jaceňuk musí buď obměnit vládu a předložit konkrétní akční plán, nebo musí dobrovolně odstoupit“. Lucenko sněmovnu seznámil se seznamem osmi ministrů, na jejichž rezignaci jeho frakce netrvá. Jde z velké části o technokraty řídící ekonomická ministerstva včetně klíčové ministryně financí Natalji Jareskové.
Podle informací agentury Unian obdržela dnes sněmovna dva nové návrhy na hlasování o nedůvěře Jaceňukově kabinetu. Autory jsou poslanci z koaličních stran Vlast a Svépomoc. Při úterním hlasování se pro rezignaci vlády vyslovilo 194 poslanců, přičemž k pádu vlády jich bylo zapotřebí 226. Ukrajinská ústava ale dvojí hlasování o nedůvěře vládě během jedné parlamentní schůze nepřipouští.
Na Ukrajině platí smíšený prezidentsko-parlamentní systém. Hlava státu nemůže vládu odvolat, může ale za jistých okolností rozpustit parlament, například nedohodnou-li se poslanci na vládní většině. Právě taková situace podle ukrajinských médií může nyní nastat: nesestaví-li poslanci většinovou koalici do jednoho měsíce, nařídí prezident Porošenko nové volby. Agentura Reuters napsala, že Jaceňuk už pro svůj případný budoucí kabinet sjednává novou podporu.
Dosavadní proevropská vládní koalice vznikla po volbách z října 2014 a měla původně v parlamentu pohodlnou většinu. Jejími členy byli kromě BPP Jaceňukova Lidová fronta, Vlast, Svépomoc a populistická Radikální strana. Poslední z nich opustila koalici už loni v září.