Útoky ukrajinských dronů na ropné rafinerie v Rusku snížily vývoz ruských ropných produktů o desítky milionů tun. Částečně k tomu došlo kvůli tomu, že Rusové museli z omezených zdrojů pokrýt vlastní spotřebu. Vliv na pokles exportu měly ale i náročné a dlouhé opravy, které komplikoval nedostatek náhradních dílů nedostupných kvůli mezinárodním sankcím.
Ukrajinské útoky na ruské ropné rafinerie způsobily Rusům velké škody, pokud jde o export ropných produktů, tedy zejména nafty a benzinu. Píše o tom nezávislý ruský deník The Moscow Times s odvoláním na analýzy agentury Bloomberg.
V roce 2024 poklesl export zmíněných komodit na 2,2 milionu barelů denně, tedy o plných deset procent ve srovnání s rokem 2022, kdy je nakupovaly ještě i země Evropské unie. Mohly za to především úspěšné ukrajinské údery na důležité rafinerie, které omezily produkci těchto paliv a vynutily si zásah ruských úřadů, jež s ohledem na uspokojení poptávky vnitřního trhu dočasně zakázaly veškerý export.
Experti rovněž předpokládají, že za poklesem vývozu stála zvýšená náročnost oprav (a potažmo jejich zpoždění) vinou nedostatku potřebných náhradních dílů, jejichž dostupnost limitovaly západní sankce uvalené na Rusko kvůli válce na Ukrajině.
„Pokud v letech 2017–2021 průměrné denní dodávky do zahraničí kolísaly mezi 2,4–2,8 milionu barelů, pak v průběhu tohoto roku činily 1,9–2,6 milionu,“ uvádí deník s tím, že vrcholů kapacit dosáhly rafinerie jen na začátku a pak na konci letošního roku. Celkově měly ruské rafinerie kvůli ukrajinským dronovým útokům a potížím s opravami přijít o 41,1 milionu tun zpracované ropy, tedy o 13 procent své kapacity.
Údaje jsou ovšem jen výsledky kvalifikovaných odhadů. Informace o produkci benzinu přestalo ruské ministerstvo energetiky poskytovat v květnu a informace o produkci nafty utajilo na sklonku srpna. Odkazovat přitom mělo na geopolitickou situaci a na „hrozbu manipulace trhu“.