
Ukrajinský dron. Ilustrační foto. FOTO: commons.wikimedia/CC BY 4.0/Armijainform
FOTO: commons.wikimedia/CC BY 4.0/Armijainform

Ukrajinské bezpilotní letouny způsobují Rusku rozsáhlé škody. Útoky na ruské arzenály v posledních dnech jsou, pokud jde o způsobenou škodu, dokonce označovány za největší od vypuknutí války v roce 2022. Ruští komentátoři si stěžují na neschopnost armády těmto útokům účinně zabránit.
Účet Kanal vizoněra na Telegramu okomentoval v sobotu dva ukrajinské údery. Jedním byl nálet ukrajinských dronů na arzenál GRAU ruského ministerstva obrany v Tverské oblasti poblíž Toropce a pak na muniční sklad u Tichorecka v Krasnodarském kraji.
Americký vojenský think tank CSIS napsal, že arzenál u Tichorecka byl speciálně doplněn a rozšířen po zahájení vojenské spolupráce Ruska s KLDR, aby tam byly uskladněny severokorejské rakety. Šéf oblasti tvrdí, že požár způsobily spadlé trosky dronů a požár pak „vedl k detonaci“. Místní obyvatelé byli evakuováni. Podle ruských úřadů bylo 101 ukrajinských dronů sestřeleno. Právě to vede Kanal vizioněra k otázkám.
„První otázka je nasnadě – kde je ruská protivzdušná obrana? Údery bezpilotních letounů na muniční sklady nejsou nečekané. Zvláště v těsné blízkosti Ukrajiny. Buď ukrajinská armáda používá nový typ bezpilotních letounů, které je zatím velmi obtížné, ale možné sestřelit. Nebo je na čase postavit některé generály před veřejný válečný soud jako lidi, co selhali při ochraně klíčových vojensko-strategických zdrojů státu,“ píše autor.
Ještě větší pozornost ale vzbuzuje otázka týkající se zabezpečení jaderného arzenálu, konkrétně raket Satan, které se údajně v některém z arzenálů GRAU v Tverské oblasti nacházejí. Tedy v oblasti, kde byl jeden arzenál právě zničen bezpilotním letounem.
„Kolegové se ne bezdůvodně domnívají, že jde o pečlivě připravenou informační diverzi CIPSO a MI6, jejímž cílem je nejen šířit v Rusku paniku a nejistotu, ale především připravit půdu pro USA k překročení další červené linie s raketami dlouhého doletu, která údajně neexistuje. Stejně jako neexistuje a nebude existovat odpověď Kremlu na údery na jaderný arzenál (a jaderné elektrárny). Dojde tedy konečně k nějaké odpovědi, byť asymetrické, na všechny tyto provokativní útoky? Nebo Kreml potřebuje za každou cenu vydržet, aby v této situaci dosáhl nějakých jiných, před veřejností skrytých cílů?“ táže se vojenský blogger.
Rusko čelí při obraně proti útokům ukrajinských dronů mnoha problémům, upozorňují experti. Ukrajina nasazuje velké množství bezpilotních letounů v častých vlnách, což ruské obraně ztěžuje jejich zachycení v potřebné míře. Ukrajinské drony jsou často vybaveny pokročilou technologií, včetně navádění pomocí GPS a schopnosti létat v malých výškách, a útoky jsou rozprostřeny v různých regionech, včetně kritické infrastruktury a vojenských základen, což vyčerpává ruské obranné zdroje. Ukrajinci také používají inovativní taktiku, například útočí více dronů v roji najednou a tím zahlcují tradiční obranu.