Boje v okolí Bachmutu a další vojenské operace odčerpávají Ukrajincům síly, které by měli nasadit v nejslibnějším sektoru fronty v Záporožské oblasti, myslí si Američané. Podle nich jsou ukrajinské jednotky rozmístěny víceméně rovnoměrně po celé délce bojové linie a to jim znemožňuje koncentrovaný úder na nejslabším místě ruské obrany v Záporožské oblasti.
Vojenští experti, které cituje americký list The New York Times, kritizují rozmístění ukrajinských jednotek na frontě, které podle nich snižuje naděje na úspěch probíhající protiofenzivy. Zejména boje u Bachmutu podle nich odčerpávají ukrajinské armádě zdroje, které by mohla nasadit v nejslibnější oblasti na jihu, myslí si.
Armáda podle jejich mínění rozptýlila své síly víceméně rovnoměrně mezi východní a jižní částí fronty, což jí znemožňuje výrazněji udeřit ve směru na Melitopol a Berďansk, které představují strategicky významnější cíle, než je Bachmut. Pouze změna této bojové taktiky podle nich povede k výraznějším posunům na frontě.
I ty nejzkušenější jednotky ovšem byly opakovaně rekonstituovány poté, co utrpěly těžké ztráty a spoléhají se na zmenšující se počet zkušených velitelů. Některé čety jsou tvořeny z větší části vojáky, kteří byli zraněni a vrátili se do boje, uvádí list. Američané se domnívají, že zajistit frontu u Bachmutu je možné s využitím mnohem menšího počtu vojáků, což by Ukrajincům uvolnilo ruce pro větší útok v nejslibnějším směru na Tokmak a Melitopol, kde se jim podařilo prorazit první obrannou linii; a dodávají, že strategicky jde o mnohem hodnotnější cíle. Na realizaci takového plánu zbývá prý zemi měsíc až šest týdnů, než přijdou sezónní deště, které vážným způsobem limitují možnosti dalšího postupu, myslí si experti.
Ukrajina změnila svou strategii po sérii prvotních razantních útoků, které si zřejmě vyžádaly citelné ztráty, a to jak na personálu, tak na vybavení. S ohledem na minimalizaci zejména lidských ztrát nyní provádí omezené útoky menších jednotek na předem vytipovaná místa a likvidaci ruských logistických center, což je taktika, která se osvědčila i během osvobozování Chersonské oblasti.
Jak uvedl ministr obrany Oleksij Reznikov, Ukrajina Rusy porazí, ovšem zaplatí za to vysokou cenu. Válka podle něj potrvá ještě dlouho a bude krvavá. „Čelíme hrozivému a vychytralému nepříteli a válka může být zdlouhavá a náročná, protože je to opravdový maratón. I nadále budeme zakoušet bolestné ztráty,“ myslí si ministr, který připomněl, že cílem operace není jen osvobození země, ale také snaha zabránit tomu, aby se podobný konflikt opakoval v budoucnu. „Mnoho lidí to pokládá za nemožné, ovšem Ukrajinci již předvedli jiný pohled na to, co je a není možné, a proto nepochybně zvítězíme,“ řekl ministr.