Stíhací letouny F-16, jejichž první zásilku nedávno Ukrajina obdržela, již prošly úspěšným bojovým křtem. Během masivního pondělního ruského útoku na celé území Ukrajiny zasahovaly proti řízeným střelám a raketám a jejich piloti si připsali první úspěšné sestřely. S informací přišel magazín Forbes.
„Bylo zřejmé, že ukrajinské letectvo přidělí F-16 k protivzdušné obraně. Stroje se již ukázaly s párem infračerveně naváděných střel vzduch–vzduch AIM-9 a radarem naváděnými střelami vzduch–vzduch AIM-120,“ napsal Forbes s tím, že na žádných ukrajinských „ef šestnáctkách“ zatím nebyla pozorována výzbroj určená pro pozemní útoky, přestože jsou letouny naprosto „kompatibilní s nejlepšími ukrajinskými protiradarovými střelami západní výroby a klouzavými pumami naváděnými GPS“.
Jak Forbes poznamenává, dává v současné době smysl, aby ukrajinské stroje F-16 létaly na hlídky protivzdušné obrany, protože Ukrajina čelí neutuchajícím útokům ze vzduchu.
Do pondělních ranních útoků nasadili ruští agresoři stovky balistických střel a střel s plochou dráhou letu a také sebevražedných dronů. Ukrajinské letectvo a armáda po útocích hlásily, že sestřelily 102 raket a 99 dronů. Kromě vrtulníků a pozemních protiletadlových zbraní k sestřelování ruských raket posloužily poprvé právě i stroje F-16.
Ty jsou na takový způsob boje velmi dobře uzpůsobeny i vybaveny. Střely AIM-120 doletí až do vzdálenosti 50 kilometrů, AIM-9 jsou pak určeny pro „boj zblízka“, tedy do vzdálenosti několika málo kilometrů. Výhodou je, jak Forbes poznamenává, že této munice je jak ve skladech ukrajinské armády, tak jejích spojenců dostatek. „Ukrajinské letectvo by nemělo mít problém udržet své F-16 plně vyzbrojené, i když v příštím roce dorazí další stroje,“ dodává Forbes.
Křest ohněm si tak ukrajinští piloti odbyli v boji proti cílům, které se nedokážou bránit zpětnou palbou. To je čeká teprve v budoucnu, kdy se pravděpodobně budou na nebi utkávat s protivníky v kokpitech strojů MiG či Suchoj, v případě útoků na pozemní cíle pak lze očekávat protivzdušnou palbu.
Není jasné, kolik z šestice zatím dodaných letadel F-16 bylo do obrany zapojeno. „Jakmile však Ukrajina získá další stíhačky F-16, více pilotů a také dvě letadla Saab AEW, větší zkušenosti a více raket, budou stíhačky využity i pro účely nad rámec pouhé protivzdušné obrany,“ předpověděl finský vojenský analytik Joni Askola vývoj na ukrajinském nebi.