Velice nepříjemnými zdravotními komplikacemi trpí ruští vojáci bojující na linii Kupjansk-Svatove. Vzhledem k bídným hygienickým poměrům čelí epidemii tzv. krysí žloutenky přenášené na člověka hlodavci. Stěžují si také na to, že jejich nepříjemné onemocnění velitelé neberou vážně a označují je za simulanty vyhýbající se boji.
Hlavní ředitelství rozvědky ukrajinského ministerstva obrany informovalo o tom, že ruské vojáky na frontě trápí epidemie tzv. krysí žloutenky, neboli leptospirózy. Vojáci si tak kromě stížností na nedostatečné vybavení pro zimní měsíce začali stěžovat také na chybějící lékařskou péči.
„Myší horečka“, jak ukrajinská rozvědka nemoc označuje, se šíří zejména mezi ruskými vojáky u Kupjansku, jenomže jejich velení situaci dlouho ignorovalo a považovalo je za simulanty, kteří se chtějí vyhnout účasti při bojových operacích. Její šíření tak pokračovalo a nemocí nyní údajně trpí již značné množství okupantů, kteří se nakazili od všudypřítomných myší.
Leptospiróza je virové onemocnění přenášené buď přímým kontaktem, anebo kontaminovanými potravinami, trusem, ale například také vdechnutím hlodavci znečištěného prachu. Průběh je velice nepříjemný. V první fázi příznaky „myší horečky“ zahrnují silnou bolest hlavy, zvýšení tělesné teploty až na 40 stupňů, vyrážky a zarudnutí, pokles krevního tlaku, krvácení do očí, nevolnost, zvracení několikrát denně,“ popisují Ukrajinci.
Nešťastní ruští vojáci po 3-5 dnech pekla navíc při komplikovaném průběhu mohou čelit druhé fázi onemocnění provázené, vedle výše zmíněných příznaků, poruchami funkce ledvin, krutými bolestmi na hrudi či tuhnutím šíje. „Člověk infikovaný myší horečkou pociťuje intenzivní bolest v dolní části zad a má vážné potíže s močením,“ popsali rovněž ukrajinští zpravodajci s tím, že „myší horečka“ výrazně snížila bojovou schopnost ruských „krys“.