Dům postavený na písku spadne, jak se říká v Bibli. Tvůrci minského míru to měli mít na paměti. Zdá se, že skepse, jaká byla po jednáních patrná ve výrazu kancléřky Merkelové, byla oprávněná. Mír na východní Ukrajině se zřejmě hroutí.
Německá kancléřka Angela Merkelová a ukrajinský prezident Petro Porošenko v pondělí večer vyzvali v telefonické konferenci ruského prezidenta Vladimira Putina, aby přiměl proruské separatisty na východě Ukrajiny respektovat příměří dojednané v Minsku. Informoval o tom v úterý ráno mluvčí německé vlády Steffen Seibert.
I když ukrajinská armáda a separatisté mluvili o dodržování příměří, tak se podle svědectví ukrajinských i ruských médií na východě Ukrajiny dál bojuje. U města Debalceve, kde je obklíčeno několik tisíc ukrajinských vojáků a které má význam jako důležitá železniční křižovatka, jsou prý boje prudší než před uzavřením příměří. Povstalci ostřelují vojenské i civilní objekty.
Do Debalceve se v neděli marně pokoušel dostat tým evropských pozorovatelů, kterému v tom zabránily povstalecké oddíly. Mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě v pondělí oznámila, že se o cestu do obklíčeného města v nejbližší době zase pokusí.
Přestřelky probíhají u Horlivky a Doněcka a u Mariupolu padlo v pondělí pět ukrajinských dobrovolníků.
„Ruská armáda nasadila velké množství dělostřeleckých a raketových systémů k ostřelování ukrajinských pozic u Debalceve. Jsme si jisti, že jde ruskou armádu, ne separatistické systémy. Ruská armáda nasadila u Debalceve rovněž systémy protivzdušné obrany,“ prohlásila mluvčí americké diplomacie Jen Psaki.
Zbraní je dost, někde
Americký velvyslanec na Ukrajině Geoffrey Pyatt zveřejnil tři satelitní snímky, které to mají doložit. „Separatisté v současnosti disponují větší bojovou sílou tanků, obrněných vozidel a těžkých dělostřeleckých a raketových systémů, než mají některé členské státy NATO a evropské země,“ tvrdí.
Snímky podle něj zachycují řadu těžkých tažných děl a samohybné houfnice, systémy protivzdušné obrany a známky po nasazení ruských raketometů.
Zbraní je tedy skutečně dost, především na straně separatistů, kteří mají na východě mocnou oporu, zatímco Evropa zbraně Ukrajině dodávat nechce a Amerika váhá.
Nevypadá to ani na stažení těžkých zbraní, které podle dohod měly být staženy do dvou týdnů, protože žádná ze stran nechce začít stahovat jako první.
Rusko popírá, že stojí na východní Ukrajině na straně separatistů vojenskou pomocí. NATO však opakovaně vyzývá Rusko, aby stáhlo vojáky a vojenskou techniku z oblasti konfliktu. Jak píše deník Frankfurter Allgemeine Zeitung, objevil se další názorný doklad ruské vojenské přítomnosti. Je paradoxem, že materiál pořídil zpravidla prokremelský britský reportér Graham Philips. Ten na webové stránky YouTube v neděli umístil záznam ruských bojových tanků typu T-72b3, které se zřejmě vyskytují v blízkosti města Debalceve.
Kde se vzaly, tu se vzaly…
Internetový portál The Interpreter, který je kritický vůči Kremlu, ovšem poukazuje na to, že tento typ tanku se nikdy neexportoval. Nemůže proto jít o zbraň, která patřila Ukrajincům a dostala se do rukou povstalců. Jsou to moderní ruské zbraně, které obsluhují Rusové nebo speciálně vyškolení separatisté. Interpreter píše: „Není to poprvé, kdy byly tito obrněnci na Ukrajině nafilmováni, ale vždycky je znova působivé, že kremelští propagandisté takové pozoruhodné a vysoce kvalitní záběry poskytují.“
Vysvětlit se to dá zřejmě tím, že Rusům je v podstatě jedno, co si o nich kdo myslí, patří to k jejich pohrdavému stylu a přesvědčení, že proto nim stejně nikdo nic nezmůže.
Portál Interpreter je finančně podporován Institutem pro moderní Rusko, který je veden Pavlem Chodorkovským, synem bývalého ruského ropného magnáta Michaila Chodorkovského, který byl z ruského vězení, kam se dostal, protože se znelíbil Vladimiru Putinovi, propuštěn v roce 2013.
Mluvčí NATO v pondělí řekl, že pravost záběrů nemůže potvrdit. Kromě nejistoty můžeme předpokládat, že NATO drží některé své poznatky pod pokličkou. To nemusí činit třeba Organizace pro spolupráci a bezpečnost v Evropě, média, nevládní organizace nebo ruští vojáci. Jednou se možná dočkáme, že Putin zase vyznamená nějaké vojáky za hrdinství na Ukrajině, kde dnes údajně žádní ruští vojáci nejsou.
Přesto se Rusové snaží některé své aktivity skrývat a konají se za špatného počasí, nebo v noci, když komerční satelity nic nevidí. NATO ledacos ví, ale nemůže použít jako doklad snímky z vojenských družic.
Příměří neuškodí – dozbrojení
Okamžiky příměří jsou ideální na doplnění všeho potřebného pro bojovníky. To se až tragikomicky ukázalo během času mezi vánočními svátky. Mezi 25. prosincem a ortodoxními Vánocemi 7. ledna bylo na bojištích pozoruhodně klidno. Mluvilo se o neformálním klidu zbraní. Média se skoro dojala nad vánočním příměřím, které nikdo nepamatoval od bitvy na Verdunu za první světové války. To bylo samozřejmě zdání, které klame.
Jak deník FAZ konstatuje, toto období bylo využito k tomu, že se proruští separatisté nově zformovali, zatímco byli vyzbrojeni svým mocným ruským ochráncem, dostali tisíce zbraní, mezi nimi raketové systémy a obrněnce. Připravovala se velká ofenziva. Separatisté mají lepší pancéřování, protivzdušná obrana znemožňuje útok na ně ze vzduchu a rebelové mají lepší přehled o situaci na bojišti. Rusové posílají do bojů mladé dobrovolníky a válečné veterány, což jim umožňuje zmenšit počet vlastního vojenského personálu na minimum.
Čekání na konec sil
To, čeho jsme svědky, připomíná dlouhou vyčerpávající válku, která se povede tak dlouho, dokud jedné ze stran nedojdou zdroje. Rusové se zdají mít zdroje zdánlivě nevyčerpatelné, ale Rusko je ekonomicky vyčerpané a válka ho také zatěžuje. Rozhodně je otázka, zda Kreml s tak dlouhou válkou počítal. V každém případě se asi stále více lidí v Rusku bude časem ptát, jestli ten kus Ukrajiny za to všechno stál. Server Hlas Ruska ale právě vítězoslavně oznámil, že v Rusku vznikají vzdor sankcím nové aerolinie, které budou jednou mít až čtyřicet letadel.
Tak aspoň něco.