Po zářijových komunálních volbách zasedli zástupci hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) také ve vedení městečka Louny. A předseda Tomio Okamura na sociálních sítích hned vyhlásil, že pro něj je Česká republika na prvním místě. Proto prý z radnic, jako je ta lounská, začaly mizet ukrajinské vlajky. Od svých příznivců za to sklidil chválu.
V Lounech v Ústeckém kraji došlo po komunálních volbách ke kompletní změně na radnici. Starostou byl zvolen Milan Rychtařík (ANO), vládnoucí koalici tak tvoří ANO, SPD, ČSSD a Lounští patrioti. SPD má jedno křeslo v radě a tři v zastupitelstvu města. Koalice se ujala vlády. Podle vyjádření šéfa SPD Tomia Okamury se zdá, že nejnaléhavější záležitostí, kterou bylo třeba okamžitě vyřešit, je odstranění ukrajinské vlajky z budovy radnice.
Na facebookové stránce Tomia Okamury se ve středu 26. října objevil text prezentující sundání vlajky Ukrajiny jako první výsledek jejich práce po volbách. „První výsledky pro SPD velmi úspěšných komunálních voleb. Zastupitelé SPD se stali součástí vládnoucích koalic v městech a obcích po celé republice. Z radnic mizí ukrajinské vlajky a nahrazují je české. Pro SPD je Česká republika a čeští občané na 1. místě!“ objevilo se na oficiální stránce šéfa SPD.
Kromě nadšení fanoušků vzbudilo prohlášení ale i špetku posměchu. V původní verzi byla totiž místo slova „ukrajinské“ zkratka UK, která se neužívá pro Ukrajinu (UA), nýbrž pro Spojené království. Po vlně žertů typu, proč asi lounští ve svém městě vyvěšovali britskou vlajku, administrátoři uveřejnili opravenou verzi.
Voliči SPD jsou – soudě podle komentářů na stránce – spokojení a přesvědčení, že právě takto má práce pro národ a pro občany vypadat. „Bravo, Tomio, bravo SPD, alespoň jedna strana poslouchá, co chce národ,“ nešetří chválou. „Hurá, první normální lidé, kteří jsou praví Češi,“ komentuje jeden z uživatelů. „Měla by jít všude dolů, kde je, jsme Česká republika a ne UK země,“ souhlasí volička SPD. Najdeme zde však i radikálnější reakce: „Bravo, že se už konečně sundávají UA hadry. Česká republika na 1ním místě. SPD je pro české občany.“
Pozorní čtenáři si povšimli také zmínky o „nahrazování“ ukrajinských vlajek českými. Což může budit dojem, jako by tam česká vlajka předtím vůbec nebyla, a teprve teď, po zásahu SPD, zaujala své právoplatné místo. Tak tomu ale není. Státní vlajka České republiky visela na lounské radnici spolu s ukrajinskou a o žádné nahrazení se tedy nejednalo. Na volný stožár teď byla umístěna vlajka s městským znakem.
Michal Kučera, poslanec TOP 09 a bývalý zastupitel a radní v Lounech, stručně okomentoval: „Tomio Okamura chválí nové vedení Loun. Tohle opravdu není dobrá vizitka.“