Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov prohlásil, že strategickým cílem Ukrajiny pro příští rok bude Krym. Ten Ruská federace nelegálně okupuje už od roku 2014. Umerov to řekl v rozhovoru pro německý deník Bild. Podle jeho přesvědčení se Rusko nyní nachází na temné straně dějin a režim ruského prezidenta Vladimira Putina odsuzuje celý civilizovaný svět.
Na pozadí zpráv o tom, že se válka na Ukrajině dostala do slepé uličky, je ukrajinský ministr obrany optimistický. V prvním rozhovoru pro zahraniční médium od svého nástupu do čela resortu obrany Umerov řekl, že je přesvědčený, že Krymský poloostrov může být osvobozený už v příštím roce. „Jsem si tím stoprocentně jistý. Je to náš strategický cíl,“ zdůraznil Umerov. „Není pochyb o tom, že zvítězíme,“ doplnil ukrajinský ministr obrany.
Umerov, který se narodil do rodiny krymských Tatarů, připomněl, že se narodil daleko od své vlasti, protože podle jeho slov Sověti deportovali celý jeho národ. Dnes je podle něj Ruská federace na temné straně světa. A co je důležitější, Putinův režim odsuzuje celý civilizovaný svět.
Američtí a ukrajinští vojenští představitelé hledají novou strategii pro příští rok, aby oživili úspěch Kyjeva a také slábnoucí podporu pro jeho boj s ruskými invazními silami. S odvoláním na činitele obou zemí to už dříve napsal americký deník The New York Times.
Ukrajinci podle newyorského listu chtějí přejít do útoku, ať už na zemi, nebo s pomocí dálkových úderů. Zkoumají přitom strategie, které by navazovaly na jejich úspěšné údery na Ruskem anektovaném poloostrově Krym. Hledají způsoby, jak vyvádět Rusko z rovnováhy a dosahovat symbolických vítězství pomocí útoků na zbrojní továrny, sklady zbraní a železniční tratě pro přepravu munice.
Zároveň existují známky kompromisu. Američtí představitelé uvedli, že jsou otevřeni některým novým myšlenkám Ukrajinců, jejich letošní údery na Krymu se podle Američanů ukázaly být pro Rusko bolestné a byly světlým bodem v jinak neuspokojivé protiofenzivě. Američtí stratégové věří, že Ukrajinci mohou na tyto úspěchy příští rok navázat, i když by velkou část své energie vynaložili na obnovu svých sil.
The New York Times rovněž konstatuje, že protiofenziva nebyla pro Ukrajinu kompletní neúspěch, a zmiňuje úspěšné útoky na ruskou černomořskou flotilu a vojenská velitelská stanoviště na Krymu. Podle některých představitelů šlo o významné námořní vítězství země bez námořnictva. Tyto operace přitom Kyjevu umožnily vyvážet přes Černé moře obilí a udržely otevřené některé lodní trasy.
Ukrajina nepotřebuje získat zpět všech téměř 20 procent území, které Rusko okupuje, aby válku vyhrála, věří američtí činitelé. Dosažení určitých strategických a symbolických vítězství společně s posílením obrany a schopností vyrábět více zbraní by mohlo stačit k posílení ukrajinské pozice, až se nevyhnutelně obnoví výzvy k mírovým rozhovorům o ukončení války, napsal americký deník.